Rząd wprowadza kolejny etap powrotu do normalności. Co się zmieni?

Od 18 maja będziemy mogli korzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, pójść do restauracji, pubu czy kawiarni. Tydzień później w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi, a z nauczycielami będą mogli się spotkać ósmoklasiści i maturzyści. Zmiany dotyczą też komunikacji publicznej czy korzystania z obiektów sportowych.

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejny etap znoszenia obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa. – Nic nie będzie już takie jak wcześniej. Powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego, jak będziemy trzymać się rygorów – powiedział premier na konferencji prasowej.

Więcej wiernych w kościele, a co z weselami?

Od niedzieli 17 maja dzieci poniżej 13 roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Z kolei podczas mszy lub innego obrzędu religijnego na jednego uczestnika musi przypadać 10 metrów kwadratowych. Dotychczas było to 15 metrów kwadratowych na osobę.

W trakcie konferencji padło pytanie, czy będzie możliwa organizacja większych uroczystości, na przykład wesel. – Dajmy sobie trochę czasu. Zobaczmy, jak ruszy sektor gastronomiczny, jak to będzie wyglądać. Wtedy przeanalizujemy możliwość organizacji większych spotkań, jak wesela – odpowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Zakłady fryzjerskie, restauracje, komunikacja publiczna

Wiele obostrzeń zostanie zniesionych w poniedziałek 18 maja. Tego dnia swoją działalność będą mogły wznowić zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Zasady, jakich trzeba przestrzegać w tych miejscach, to między innymi zakrywanie ust i nosa – jeżeli zabieg na to pozwala, używanie ręczników jednorazowych – jeśli jest to możliwe, zapisy na wizytę mogą odbywać się telefonicznie lub online.

Również od 18 maja będą mogły działać restauracje, puby, kawiarnie i punkty gastronomiczne w centrach handlowych (w wydzielonej przestrzeni). Goście będą mogli zjeść posiłek na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Wśród opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia zasad bezpieczeństwa w gastronomii znalazły się między innymi limit osób w lokalu – jedna osoba 4 metry kwadratowe, dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 metrów odległości między stolikami i noszenie rękawiczek oraz maseczek przez kucharzy i obsługę lokalu.

Zmiany dotyczą także korzystania z komunikacji publicznej. Od poniedziałku limit pasażerów wyniesie tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak do tej pory) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Rząd pozwolił ponadto na otwarcie pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Od 18 maja na każdym boisku będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby plus czterech trenerów. Powróci także możliwość uprawiania sportu na pozostałych stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach – maksymalnie 14 osób plus dwóch trenerów na każdym z tych obiektów.

W poniedziałek wejdą też w życie zmiany dotyczące kultury. Możliwe będzie między innymi działanie kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń oraz indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.

Uczniowie i studenci

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to na przykład schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Kolejne zmiany dotyczące uczniów i studentów wejdą w życie 25 maja. Od tego dnia będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, a także konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do egzaminów. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Na uczelniach będą mogły odbywać się zajęcia dydaktyczne (dla studentów ostatnich lat studiów) i zajęcia, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych na przykład w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Od 1 czerwca możliwe będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów. Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, poinformował w środę, że resort przygotowuje zasady przeprowadzenia tegorocznych matur (odbędą się od 8 do 29 czerwca) i egzaminów ósmoklasisty (16-18 czerwca). Szczegóły mamy poznać za kilka dni.

Kontrole na granicy przedłużone

Rząd przedłużył także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też obowiązywały w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów dotyczących kolejnego etapu znoszenia restrykcji.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version