Profesor Carsten Carlberg będzie pracował w olsztyńskim PAN

Prof. Carsten Carlberg dołącza do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Naukowiec skupi się badaniu wpływu odżywiania na epigenetyczne predyspozycje do chorób dietozależnych.

Rozwój olsztyńskiego PAN

W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, w środę 23 marca, odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. Carlberga. Miejsce zostało wybrane z tego względu, iż w sąsiedztwie olsztyńskiego Parku powstaje nowa siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Instytut może rozwijać się między innymi dzięki udziałowi w projekcie Welcome Fundacji Nauki Polskiej z 2010, który związany jest z badaniami otyłości i cukrzycy typu 2. 

  • Badania pozwoliły stwierdzić, że problemy z posiadaniem potomstwa wiążą się bardzo głęboko ze stylem życia, w tym sposobem odżywiania – wyjaśnił prof. dr hab. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu, cytując portal Olsztyn.com.pl.

IRZiBŻ PAN posiada swoje filie w Olsztynie oraz Białymstoku. Pomimo rozwoju naukowego, wśród naukowców narodziła się potrzeba integracji siedzib. 

  • Postanowiliśmy przenieść Instytut w bezpośrednie sąsiedztwo Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Trylińskiego. Działania związane z rozpoczęciem inwestycji budowy nowej siedziby zajęły nam kilka lat – przekazał prof. dr hab. Piskuła portalowi Olsztyn.com.pl.

Współpracę pomiędzy PAN a Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym docenia sama dyrektor OPN-T. Bliskość placówki naukowej może przynieść korzyści Parkowi oraz przedsiębiorcom. 

  • Współpraca zaowocuje podjęciem wspólnych działań zmierzających do wzrostu efektywności wykorzystania potencjału naukowego dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Twierdzę, że sprawny transfer wiedzy do sektora biznesowego to w dalszej perspektywie inteligentne rozwiązania służące zwykłemu człowiekowi w jego codziennym życiu. Temu będzie służyła nasza współpraca – zauważa Maria Borzym, Dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, cytując Olsztyn.com.pl.

Pozyskane fundusze 

Dobra współpraca PAN z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem zaowocowała przeniesieniem Instytutu z pomocą funduszy strukturalnych. Budowa nowego obiektu Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk to koszt ok. 100 mln złotych. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku. Pomimo kosztów, nowa siedziba PAN może sprawić, że Warmia i Mazury zyskają status województwa przemysłowego i naukowego

  • Jest to dowód na to, że nie jesteśmy gdzieś z boku, ale stoimy w samym centrum inicjatyw związanych z nauką. Ten projekt bardzo mocno skorelowany jest z naszą strategią rozwoju województwa. Bo przecież specjalizacja zdrowa żywność jest z powodzeniem realizowana przez lata. To może nakłonić nas wszystkich do korzystania z pieniędzy unijnych w ramach inteligentnych specjalizacji, ale też w ramach rozwoju warunków naturalnych, które posiadamy – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, cytując portal Olsztyn.com.pl.

Zatrudnienie naukowca światowej sławy

Komisja Europejska i realizowany przez nią program ERA Chair WELCOME2 przyznała w 2020 roku Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN grant w wysokości 2,5 mln euro. Jego tytuł to „Powołanie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki dla poprawy zdrowia i jakości życia”, co umożliwiło między innymi zatrudnienie prof. Carstena Carlberga.

  • Dzięki programowi możemy zatrudnić naukowców na warunkach zbliżonych do państw Europy Zachodniej. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Okazuje się, że wystarczy wiara w osiąganie założonych celów i determinacja, bo oto mamy na pokładzie pana prof. Carstena Carlberga – przekazał prof. dr hab. Mariusz Piskuła.

Prof. Carsten Carlberg pochodzi z Hamburga. Do Olsztyna przyjechał jednak z Kuopio w Finlandii. Profesor od 30 lat skupia się na badaniu wpływu witaminy D. Jedno z jego odkryć mówi, że zależność od sposobu reakcji na ekspozycję na witaminę D u ludzi można zakwalifikować do trzech grup: słabo, średnio i silnie reagujących. Naukowiec zdecydował się na podjęcie współpracy z PAN, ze względu na prowadzenie interesujących badań

  • Kluczowa była nutrigenomika – przekazał prof. Carsten Carlberg, cytując Olsztyn.com.pl.

Dzięki projektowi ERA Chair WELCOME2 profesor Carlberg stworzy zespół analizujący regulacje genów w skali całego genomu człowieka. Jedną z metod będzie opracowanie „cyfrowych bliźniaków”, czyli modeli zdrowych i chorych osób. Za ich pomocą będą prowadzone symulacje komputerowe spersonalizowanych interwencji związanych z doborem diety, aktywności fizycznej i stosowania leków. Na podstawie prowadzonych badań w Instytucie powstanie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version