Powstanie park Nagórki-Jaroty? “W Olsztynie brakuje takiego miejsca”

Park Nagórki-Jaroty to jeden z projektów miejskich w tegorocznej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcami są dwaj radni Paweł Klonowski i Łukasz Łukaszewski. Obaj przekonują, że należy w końcu zagospodarować zaniedbane od lat tereny zielone w mieście.

Utworzenie parku pomiędzy Nagórkami i Jarotami to jeden z 21 projektów miejskich, biorących udział w tegorocznej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcy zamierzają intensywnie promować swoją propozycję i traktują swoją inicjatywę szerzej. – Jako przyczynek do dalszej dyskusji na temat zagospodarowania zaniedbanych od lat terenów zielonych w Olsztynie – mówi Paweł Klonowski, olsztyński radny i jeden z wnioskodawców projektu.

Akcja zbierania podpisów i spacer z radnymi

Najbliższa ku temu okazja będzie we wtorek 28 września. W godz. od 13 do 16 wnioskodawcy będą zbierać podpisy pod projektem, zaplanowano również spacer z udziałem radnych Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego po terenach, gdzie miałaby powstać inwestycja.

Projekt miejski nr 74 pod nazwą „Park Nagórki-Jaroty” zakłada budowę ciągów pieszego i rowerowego wraz z energooszczędnym „wędrującym” oświetleniem, wyposażenie ich w elementy małej architektury w postaci ławeczek i koszy na śmieci, a także społeczne dokonanie nasadzeń co najmniej 150 nowych drzew na terenie alejki i budowanego zbiornika retencyjnego.

– Marzy nam się, aby leżące od lat odłogiem nieużytki zielone zmieniły się w nowy miejski park, którego w południowej części Olsztyna bardzo brakuje, a o jego kształcie zdecydowali sami mieszkańcy. Okazują ku temu ma być między innymi organizowany spacer, na który serdecznie wszystkich zapraszamy – podkreśla radny Paweł Klonowski.

– Pierwszym ku temu krokiem jest budowa przez miasto zbiornika retencyjnego wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Drugim, mamy nadzieję, nasz jako okolicznych mieszkańców wniosek do olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Trzecim przygotowany przez miasto kompleksowy projekt zagospodarowania, który stał się ostatnio również z naszej inicjatywy oficjalnym wnioskiem ratuszowej komisji gospodarki komunalnej do budżetu Olsztyna na 2022 rok – dodaje radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji i wnioskodawca projektu.

Można głosować do 10 października

Do tegorocznej edycji OBO urzędnicy dopuścili 96 projektów – 21 miejskich i 75 osiedlowych. Największy wybór mają mieszkańcy osiedla Generałów (7 projektów), a także Podgrodzia i Śródmieścia (po 6). Co warte zauważenia, na każdym osiedlu jest co najmniej jedna propozycja.

Wśród projektów miejskich, oprócz parku Nagórki-Jaroty, olsztynianie mogą zagłosować m.in. na Rap Festiwal i spektakl teatru tańca. Ciekawy jest także projekt całorocznego i podświetlanego napisu “Olsztyn”, który ma promować miasto, a także projekt “Złota Rączka dla Seniora”, który zakłada pomoc starszym mieszkańcom w drobnych pracach w domu.

Głosowanie na projekty OBO odbywa się na tradycyjnych kartach do głosowania i na stronie www.glosujobo.olsztyn.eu. Głosowanie potrwa do 10 października, a zwycięskie projekty poznamy 25 października.

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyński budżet obywatelski. Ratusz ogłosił zwycięskie projekty [LISTA]
2 lat temu

[…] oraz 30 osiedlowych. Spośród miejskich propozycji największym powodzeniem cieszyła się budowa parku Nagórki-Jaroty. Na ten projekt oddano ponad 3,8 tys. głosów, co dało niemal 9,5 tys. punktów. Poza tym, w […]

wpDiscuz
Exit mobile version