Port Lotniczy Olsztyn-Mazury: rok 2022 to czas odbudowy i rozwoju sektora cargo

W roku 2022 w porcie lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się ponad 2,6 tys. operacji lotniczych. Odprawiono ponad 113 tys. pasażerów. 

Jest to 140,9 proc. wzrost w stosunku do ruchu pasażerskiego w 2021 roku, kiedy przez lotnisko w Szymanach podróżowało 46 994 pasażerów.

Do rekordu daleko

Pomimo dużego wzrostu liczby pasażerów w skali roku, ruch pasażerski nie jest jeszcze najwyższy w porównaniu z poprzednimi dobrymi latami. Jak informują przedstawiciele spółki Warmia i Mazury, zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, udało się go odbudować do poziomu 74,8 proc. w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią Covid-19 i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych.

Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku – twierdzą przedstawiciele spółki. 

Rok 2022 na lotnisku Olsztyn-Mazury był czasem rozwoju sektora usług cargo. W ubiegłym roku odbyło się 31 operacji transportu towarów, w ramach których odprawiono łącznie ponad 70 tys. kg ładunku.

Istotnym krokiem w rozwoju tego rodzaju działalności było nawiązanie współpracy z Welcome Airport Services – liderem branży agentów handlingowych w Polsce. Kompleksowa oferta cargo w Szymanach jest skierowana głównie do regionalnych producentów i eksporterów. 

Czas odbudowy

Siatka połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w 2023 roku obejmowała będzie stałe całoroczne kierunki oraz krajowe trasy sezonowe linii lotniczej Ryanair z i do Wrocławia i Krakowa, które wrócą do rozkładu lotów wiosną tego roku.

Jak twierdzi Wiktor Wójcik, prezes zarządu spółki Warmia i Mazury, zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, rok 2022 był dla lotniska “czasem odbudowy i szukania nowych obszarów rozwoju”. – Statystyki potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze ku stuprocentowej odbudowie ruchu pasażerskiego do poziomu z 2019 roku w kolejnych latach pod warunkiem, że ruch ten nie zostanie ponownie zakłócony. Zabiegamy o włączenie nowych kierunków do siatki połączeń warmińsko-mazurskiego lotniska w 2023 roku, w tym również wakacyjnych czarterów. Równolegle skupiamy się na rozwoju usług Cargo oraz oferty dla użytkowników sektora General Aviation – stwierdził prezes Wójcik

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version