Policjanci podsumowali zeszły rok. Mniej kolizji, ale więcej przestępstw

Rok 2021 pod względem liczby zdarzeń drogowych był spokojniejszy niż wcześniejszy. Jednakże może smucić fakt, że spadła wykrywalność przestępstw. Jak podkreślił inspektor Robert Zalewski, zastępca komendanta miejskiego policji w Olsztynie, było to spowodowane oddelegowaniem policjantów do zadań związanych z Covidem.

Policyjne statystyki wskazują, że w 2021 roku nastąpił spadek liczby zdarzeń drogowych. 

Odnotowaliśmy 130 wypadków drogowych, czyli mniej o 32 niż rok wcześniej – mówi inspektor Robert Zalewski, zastępca komendanta miejskiego policji w Olsztynie.

Te dane są najkorzystniejsze od 2008 roku – stwierdził Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Szwarc dodał, że najniebezpieczniejsze są te najdłuższe arterie z dużą liczbą skrzyżowań. Wymienił przede wszystkim al. Sikorskiego, ale również ul. Dworcową, Bałtycką, al. Wojska Polskiego, Piłsudskiego czy Warszawską.

Nie wskazałbym miejsca, które przoduje w tych statystykach – zaznacza dyrektor ZDZiT-u.

Ofiar śmiertelnych jest więcej

Niestety, w 2021 roku w wyniku wypadków drogowych zginęły trzy osoby. To więcej niż w zeszłym roku. Dyrektor Szwarc podał, że do jednego zdarzenia doszło na ul. Mariańskiej, gdzie kierowca potrącił pieszego, który nieprawidłowo przechodził przez jezdnię.

Kolejne dwie osoby, które straciły życie, to rodzeństwo. Zginęli na ul. Bałtyckiej w listopadzie zeszłego roku, o czym pisaliśmy. W ich samochód wjechał rozpędzony pojazd prowadzony przez Zbigniewa G. Dzisiaj prokurator skierował przeciw niemu akt oskarżenia (Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku na ul. Bałtyckiej w Olsztynie)

Niepokojące informacje związane z przestępczością

W zeszłym roku wszczęto 5163 postępowań związanych z przestępczością. To o 218 więcej niż w 2020.

Martwić może za to spadek wykrywalności. W 2020 roku wynosił on 66,4 proc., natomiast rok później 64,3 proc.

W przypadku przestępczości kryminalnej, nastąpił spadek przestępstw stwierdzonych względem 2020 roku (3021 do 3310), a także wykrywalności (55,9 proc. do 59,6 proc.).

Robert Zalewski wyjaśnił, że było to spowodowane zaangażowaniem policjantów w zadania związane z Covid.

Kontrola kwarantanny i izolacji – to było dla nas duże wyzwanie. Tysiące kilometrów przejechanych, tysiące wykonanych telefonów. Na dziś, dzięki zdjęciu tych obostrzeń, nasza działalność będzie w większym stopniu ukierunkowana na przestępczość pospolitą – zapowiada Robert Zalewski.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version