Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Akt zakłada udzielenie tzw. wakacji kredytowych czy zwiększenie środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Zapowiedziano także przedłużenie – do 31 października – tarcz antyinflacyjnych.
Ustawa mająca w założeniach pomóc kredytobiorcom została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
– Ona dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom, chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli kredyty hipoteczne i wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji znaleźli się w trudnej sytuacji – mówi prezydent Andrzej Duda.
Czym są wakacje kredytowe? Kredytobiorcy mają możliwość złożenia wniosku o odroczenie spłat kredytu hipotecznego w polskiej walucie. Czas nie jest nieograniczony. Odroczyć raty można będzie na maksymalnie osiem miesięcy – po dwa miesiące w III i IV kwartale br. i po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku. Należy mieć na uwadze, że okres kredytowania wydłuży się o liczbę tych miesięcy.
– Nie obchodzi mnie to. Chciałabym odetchnąć trochę od tych rosnących rat. Już teraz trzy czwarte pensji wydaję na kredyt – powiedział pan Mirosław, mieszkaniec Jarot.
Oprócz tego ustawa zakłada dofinansowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają na niego wpłacić 1,4 mld zł do końca tego roku. Złożenie wniosku o wsparcie będzie możliwe w formie online.
Oprócz tego mają rozpocząć się prace związane z wyznaczeniem zamiennika WIBOR. Zamiennik wskaźnika oraz data wprowadzenia nowych zasad będą ustalone w oddzielnym rozporządzeniu.
Ustawa zakłada również wydłużenie funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych – do 31 października (przepisy dotyczące tarcz będą obowiązywać od 31 lipca).
Wakacje kredytowe mają wejść w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia. W tym przypadku także będzie można składać wnioski online.