Pociągi wracają na stację Olsztyn Gutkowo: wznowienie ruchu na trasie do Trójmiasta

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Stacja Olsztyn Gutkowo jest już gotowa do ponownego przyjmowania pociągów. W związku z postępem prac, od niedzieli (12.03) kolej powróciła na swoją dotychczasową trasę z Olsztyna do Trójmiasta. Wcześniej, ze względu na potrzebę wykonania prac, pociągi były kierowane na trasę przez Iławę, a pasażerowie korzystali z zastępczej komunikacji autobusowej.

Budowa nowych peronów i torów

W dalszym ciągu trwają prace modernizacyjne na stacji Olsztyn Gutkowo, w tym budowa ponad 3 km nowych torów i 13 rozjazdów. Projekt ten zapewni sprawne i bezpieczne podróże kolejowe, a wykonawca wciąż prowadzi prace związane z budową dwóch nowych peronów, sieci trakcyjnej i instalacji.

Również na stacji Dobre Miasto trwają prace modernizacyjne, a perony w Bukwałdzie i Cerkiewniku zostaną przebudowane. Kolejne na liście są prace na przystanku Swobodna. Te inwestycje pozwolą na dostosowanie peronów do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z ograniczeniami ruchu.

Korzyści dla podróżnych i przewozu towarów

Realizacja projektu „Prace na liniach kolejowych nr 220 i 221 na odcinku Olsztyn – Gutkowo – Dobre Miasto”, którego wartość wynosi ponad 231 mln zł netto, została dofinansowana ze środków unijnych. Po zakończeniu wszystkich prac, pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h, a podróż między Olsztynem a Dobrym Miastem zajmie około 30 minut. Pociągi towarowe będą mogły poruszać się z prędkością do 70 km/h.

Dzięki przebudowie linii kolejowej nr 221, która łączy stolicę województwa z północną częścią regionu i granicą państwa, poprawią się warunki podróży i przewozu towarów koleją. Możliwe będzie przewożenie dłuższych i cięższych pociągów towarowych, co z kolei pozwoli na przewiezienie większej ilości ładunków.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version