Po protestach władze Olsztyna uginają się w sprawie losu “Zatorzanki”

Będą konsultacje w sprawie przyszłości hali targowej “Zatorzanka”. W tej sprawie naciskali mieszkańcy Zatorza. 

W Miejskiej Hali Targowej “Zatorzanka” – w obiekcie o powierzchni użytkowej 2550 m kw. znajduje się 90 boksów handlowych o łącznej powierzchni 1286 m kw. Na parterze hali zlokalizowanych jest 49 boksów. Obiekt powstał pod koniec lat 90. XX wieku. Kiedyś tętnił życiem, teraz jego żywot dobiega końca. Władze miasta uznały, że nie ma sensu prowadzić hali, bo nie przynosi ona zysku.

Miasto zamyka “Zatorzankę”

Na dodatek, jak twierdzi ratusz, pogarsza się stan techniczny “Zatorzanki”. W związku z gwałtownymi wichurami pod koniec października 2022 roku doszło do zerwania części świetlika dachowego oraz szklanej obudowy ściany budynku na pierwszym piętrze. Biorąc pod uwagę stan obiektu wymagane jest przeprowadzenie szeregu prac termomodernizacyjnych, remontowo-renowacyjnych elewacji oraz przeprowadzenie naprawy stropodachu i wymiany obróbki blacharskiej. Problemem pozostaje remont fragmentu dachu, który wykonany jest z poliwęglanu jednokomorowego. 

Władze Olsztyna doszły do wniosku, że nie ma sensu dalej prowadzić ten obiekt i zdecydowały o jego zamknięciu. Ma stać się to z 1 stycznia 2023 roku. 

Tysiące podpisów pod petycją 

Informacja dotycząca zakończenia działalności hali targowej Zatorzanka wywołała duży odzew, ale i sprzeciw mieszkańców i kupców. Zebrali oni przeszło 2,2 tys. podpisów pod petycją z apelem do władz miasta odnośnie do utrzymania handlu w obiekcie.

Jesteśmy przekonani, że decyzje o dalszym losie Zatorzanki i targowiska powinny być podejmowane w jak najszerszym gronie, z możliwością przedstawienia argumentów przez wszystkich zainteresowanych oraz bez uznawania rachunku ekonomicznego jako jedynego i ostatecznego kryterium oceny tego terenu – czytamy w niej. 

W petycji znajdziemy postulaty utrzymania własności gminy targowiska i hali, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących dalszego funkcjonowania Zatorzanki. Obrońcy Zatorzanki i targowiska zwracają uwagę, że pełnią one rolę nie tylko handlową, ale także społeczną i stanowią miejsce integracji lokalnej społeczności. Uważają, że w jej funkcjonowanie świetnie wpisałyby się inne funkcje, np. kulturalna.

Ratusz się ugiął 

Okazuje się, że naciski przynoszą skutek. – Prezydent Piotr Grzymowicz zatwierdził wniosek Rady Osiedla Zatorze o konsultacje społeczne nt. “kierunków rozwoju i zasad funkcjonowania Targowiska Miejskiego na ul. Kolejowej wraz halą Zatorzanka na lata 2023-2030+” – informuje radny Mirosław Arczak, który również oficjalnie sprzeciwiał się zamknięciu “Zatorzanki”. 

Konsultacje mają się odbyć w marcu 2023. – Nie wystarczą same hasła o ocaleniu hali i targowiska na Zatorzu, trzeba będzie wypracować realny, mierzalny i dopasowany do lokalnych warunków pomysł na ich dalsze funkcjonowanie – podkreśl radny Arczak.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version