Ponad 3 mln zł otrzymają władze Olsztyna na walkę ze skutkami cyberataku, który sparaliżował częściowo funkcjonowanie komunikacji miejskiej. PiS zorganizował w tej sprawie konferencję, na którą nie zaproszono nikogo z ratusza.
W tej sprawie władze Olsztyna zwołują nadzwyczajną sesję rady miasta. Ta odbędzie się 14 lipca. Pod głosowanie poddany zostanie punkt dotyczący spraw finansowych.
–Projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna zmieniającej uchwałę w sprawie budżetu Miasta Olsztyna na 2023 rok, (nr rob. 1000/23) – czytamy w porządku obrad.
Co się kryje za tym dokumentem? Chodzi o wprowadzenie do budżetu kwoty ponad 3 mln zł. To rządowe wsparcie na walkę i usuwanie skutków cyberataku, który sparaliżował częściowo funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
PiS organizuje konferencję pod ratuszem
O przekazaniu takiej kwoty, poinformowali politycy i działacze PiS. W tej sprawie zorganizowali konferencję prasową pod ratuszem.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki poinformowałł, że na rozwiązanie problemów z systemem ITS w Olsztynie zostało przeznaczonych 25 proc. środków krajowego funduszu wsparcia na takie cele.
–Pokazujemy, że niezależnie od opcji politycznych pomagamy wszystkim, którzy tego potrzebują – stwierdził parlamentarzysta.
To element pilotażowego programu, który ma na celu walkę z cyberatakami w jednostkach samorządu terytorialnego. Jego operatorem jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
–Przekazujemy pieniądze na to, by miasto mogło wykorzystać je na odtworzenie bezpiecznej infrastruktury. Mogą to być także zakupy sprzętu komputerowego, aplikacji, oprogramowania czy usługi świadczone przez naszych ekspertów – stwierdził dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Wojciech Pawlak.
Władze Olsztyna cieszą się, że otrzymają takie wsparcie. Jednak są zdziwione okolicznościami przekazania.
-Konferencja w tej sprawie została zorganizowana pod ratuszem, nikt z władz na niej nie wystąpił. My też o tym wydarzeniu nie wiedzieliśmy – usłyszeliśmy w Zarządzie Dróg Zieleni i Transportu.
Częściowy paraliż transportu publicznego
Przypomnijmy, że drogowcy do tej pory nie są w stanie podnieść się po cyberataku, do którego doszło pod koniec czerwca.
Jak informowali drogowcy, od godzin porannych 25 czerwca “trwa diagnozowanie zdarzenia”. Uruchomione zostały procedury.
ZDZiT zgłosił sprawę CERT NASK, zespołowi powołanemu do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. Sprawę zgłoszono także na policję.
Atak na infrastrukturę IT, która odpowiada za obsługę pasażerów i płatności za przejazdy komunikacją miejską, sprawił, że przestały działać biletomaty mobilne oraz stacjonarne, jak również systemy dynamicznej informacji pasażerskiej.