W Biskupcu otwarto kolejną ścieżkę rowerową, która prowadzi aż do Szczytna. Inwestor boi się wandali.
–Ścieżka rowerowa Biskupiec-Szczytno oficjalnie otwarta – informuje Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca. – Jestem przekonany, że nowa trasa będzie wspaniałą atrakcją turystyczną dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. To miejsce, gdzie każdy może cieszyć się aktywnością fizyczną, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi oraz odkrywać piękno naszej okolicy.
Na ścieżce rowerowej znajdziemy wiele atrakcji, m.in.: miejsca postojowe, stacje naprawcze dla rowerów oraz punkty widokowe i tablice edukacyjne. Biskupiecki odcinek połączy się z inwestycją zrealizowaną w gminach Dźwierzuty i Szczytno, a cała trasa malowniczej ścieżki rowerowej będzie liczyła ponad 40 km.
Projekt dofinansowano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Ochrona różnorodności biologicznej. Łączna wartość projektu to ponad 12 mln 400 tys. zł. Pozyskane dofinansowanie wynosi ponad 10 mln 300 tys. zł.
Łącznie to około 12 kilometrów trasy rowerowej.
Władze Biskupca obawiają się jednak zniszczeń.
–Bardzo proszę o uszanowanie naszego wspólnego dobra. Nie jeździmy tu samochodem, motorem, nie palmy ognisk-jak się już zdarzało – podkreśla burmistrz Kozłowski. – Nie niszczmy tablic, budowli czy stacji naprawy rowerów-to wszystko jest dla was więc zadbajmy o to wspólnie. A wszelkie przejawy wandalizmu i wykorzystywania ścieżki niezgodnie z przeznaczeniem zgłaszajmy odpowiednim służbom.
To kolejna trasa rowerowa otwarta na Warmii i Mazurach. To wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior.
Całość pętli będzie liczyć ok. 310 km, a jej realizacja podzielona jest na 2 etapy.
Etap I to 293km (drogi gminne, powiatowe oraz tereny leśne), Etap II (drogi krajowe i wojewódzkie) to 17 km. Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo (najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce).