Na pierwszym piętrze biblioteki uniwersyteckiej UWM stanęła 3,5-metrowa choinka. Nie jest to jednak zwykłe drzewko – do jej stworzenia bibliotekarze wykorzystali 1200… A może już wiecie czego?
Uniwersyteccy bibliotekarze mają nietuzinkowe pomysły. Ich pierwsza oryginalna choinka powstała w 2011 roku z książek. Było to również pierwsze takie drzewko bożonarodzeniowe w Polsce i drugie na świecie.
Kolejne były nie mniej oryginalne: z szuflad katalogów czy też ażurowy recykling publikacji UWM z okazji 20-lecia uczelni. W ubiegłym roku natomiast choinka powstała ze starych płyt CD. Tym razem bibliotekarze wykorzystali do tego celu… dyskietki. Te same, które jeszcze kilkanaście lat temu królowały w wielu polskich domach.
Choinka jedyna w swoim rodzaju
Nietypowa konstrukcja składa się z 1200 takich dyskietek, ułożonych w prostokątne trójkąty, 3500 opasek uciskowych i srebrnego stelażu. Co ciekawe, drzewko zdobią też bombki. I tu również nie ma zaskoczenia – imitują je dyskietki, tyle że kolorowe. Choinka ma 3,5 m wysokości.
Bibliotekarze z olsztyńskiego uniwersytetu tłumaczą, że inspiracją do stworzenia takiej właśnie konstrukcji były wydarzenia mijającego roku i ich wpływ na wzrost znaczenia i aktywności online w życiu społeczeństwa.
“Nieużywane obecnie w pracy z komputerem dyskietki stanowią formę dostarczania i archiwizowania informacji. Elementy choinkowej konstrukcji w zdecydowanej większości stanowią tzw. bieżące treści, czyli aktualizacje bazy danych, ang. Current Contents (firmy Thomson Reuters), pochodzące z lat 90. XX i początku XXI wieku, subskrybowanej obecnie jako baza danych Clarivate Analytics” – tłumaczą bibliotekarze.
Wycinek naukowej historii
Elementy składowe świątecznego drzewka stanowią więc fragment historii naukowej komunikacji uniwersytetu, pochodzą z ośrodków informacji naukowej historycznych poprzedników UWM, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Poza wspomnianą, zagraniczną bazą treści naukowych “Current Contents”, polską wiedzę informacyjną reprezentują dyskietki m.in. Bibliografii Zawartości Czasopism, poprzednia forma Systemu Informacji Prawnej LEX czy współtworzonej przez pracowników oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM bazy zawartości czasopism technicznych – BazTech. Dla miłośników retro techniki znajdą się również sterowniki myszy komputerowej czy aktualizacja systemu Windows.
Źródło: Biblioteka uniwersytecka UWM w Olsztynie
PRZECZYTAJ TAKŻE:
[…] Pisaliśmy również: Znowu to zrobili! W bibliotece uniwersyteckiej UWM stanęło nietypowe drzewko [ZDJĘCIA] […]
[…] Pierwsza nietypowa choinka w bibliotece uniwersyteckiej pojawiła się w 2011 roku i powstała z książek. Było to pierwsze tego typu świąteczne drzewko w Polsce, a drugie na świecie. W kolejnych latach do jej stworzenia wykorzystano m.in. katalogowe szuflady, stare płyty CD, a w ubiegłym roku 1200 dyskietek 3,5-calowych. […]