Olsztyn. Najzdolniejsi studenci otrzymają dodatkowe stypendia

Olsztyński oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich ufundował stypendia dla studentów Wydziału Nauk Technicznych. Umowę w tej sprawie podpisali rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski i Jerzy Macek, prezes SIMP w Olsztynie.

Współpraca uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym ma ogromny wpływ nie tylko na nasz region, ale i na samo funkcjonowanie uczelni i członków społeczności akademickiej. Dowodem tego jest umowa, którą UWM, reprezentowany przez rektora Jerzego Przyborowskiego, zawarł ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Na jej podstawie najzdolniejsi studenci Wydziału Nauk Technicznych otrzymają stypendia, które mają za zadanie pozwolić młodym ludziom skupić się na nauce i rozwoju.

Skąd wziął się pomysł na ufundowanie stypendiów?

– Do naszego stowarzyszenia należą inżynierowie i technicy mechanicy. Każdy z nas, ucząc się lub studiując, zdał sobie sprawę z tego, czym są problemy finansowe – mówił Jerzy Macek, prezes SIMP w Olsztynie.

Jak przyznał, takie trudności nie ominęły we wczesnej młodości i jego. – Studiując na Politechnice Warszawskiej, żyłem w zasadzie ze stypendium. Takie były czasy.

Mając w pamięci wspomniane problemy, zarząd SIMP zdecydował o tym, by ufundować trzy stypendia dla studentów pierwszego roku Wydziału Nauk Technicznych. Mają one umożliwić rozwój zdolnym studentom energetyki, mechatroniki oraz mechaniki i budowy maszyn.

Stypendia dla najzdolniejszych

Jak tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Lipiński, dziekan Wydziału Nauk Technicznych, o wsparcie starać się mogą osoby, które na koniec pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 miały średnią ocen minimum 3,5, a także są zaangażowane w działalność swojego wydziału. Stypendia będą wypłacane od lutego do czerwca, a wynosić mają 300 zł brutto miesięcznie. W planach stowarzyszenia jest kontynuowanie przyznawania stypendiów w kolejnych latach. 

Jerzy Macek nie ukrywał też, że liczy na to, że absolwenci WNT będą chętnie dołączali do SIMP. – Jest to działalność społeczna, ale dająca okazję także do tego, by wykazać się zawodowo – zaznaczał prezes. – Przy zarządzie powołana jest np. Energetyczna Komisja Kwalifikacyjna Urzędu Regulacji Energetyki, która zajmuje się nadawaniem uprawnień osobom obsługującym maszyny i urządzenia elektryczne, mechaniczne i gazowe. Jednym z celów działania stowarzyszenia jest także integracja środowiska.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich zrzesza ok. 10 tys. inżynierów i techników mechaników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych. Rodowód SIMP sięga 1926 roku. Warto dodać, że – jak czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia – SIMP jest wydawcą 10 czasopism naukowo-technicznych. Najstarszym z nich jest „Mechanik”, założony w 1909 roku.

Źródło: Biuro Mediów i Promocji/dbp

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version