Poprzednia umowa partnerska, którą podpisano ponad 25 lat temu, nie weszła w fazę bliższych kontaktów. Czy teraz Olsztyn nawiąże współpracę z Richmond, stolicą amerykańskiego stanu Wirginia?
Tak zwaną umowę miast siostrzanych podpisali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i burmistrz Richmond Levar M. Stoney. Urzędnicy z olsztyńskiego ratusza przypominają przy tej okazji, że oba miasta pierwszy raz zadeklarowały współpracę już ponad ćwierć wieku temu – w marcu 1994 roku. O partnerstwie nigdy nie było jednak głośno.
– Porozumienie z połowy lat 90. tak naprawdę nie weszło w fazę realizacji i bliższych kontaktów. Teraz wszystko ma szansę potoczyć się zupełnie inaczej – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
Olsztyn i Richmond – jest porozumienie
Co ciekawe, odnowienie kontaktów zaproponowali Amerykanie. – Odbieram to jako bardzo miły gest i zachętę do budowania nowych, przyjacielskich relacji, a tych – jak wiadomo – nigdy nie jest za dużo – stwierdza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Celem współpracy ma być m.in. wymiana kulturalna, edukacyjna i gospodarcza. Z podpisanej umowy wynika też, że Olsztyn i Richmond mają inicjować różne akcje, które będą rozwijać stosunki gospodarcze, społeczne i kulturalne. Dzięki temu oba miasta mają być rozpoznawalne jako ośrodki sztuki, edukacji czy historii.
* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem (kliknij, aby otworzyć powiększone w nowym oknie).
Olsztyn jest mniejszym miastem niż Richmond. Stolica amerykańskiego stanu Wirginia (od 1780 roku) liczy ponad 200 tys. mieszkańców. Znajduje się tam stanowy uniwersytet, kilka prywatnych uczelni, a także międzynarodowe lotnisko.
Richmond jest ósmym partnerskim miastem Olsztyna. Najdłużej – od 1976 roku – stolica Warmii i Mazur współpracuje z fińskim Rovaniemi. Poza tym Olsztyn ma zawarte umowy z Chateauroux (Francja), Gelsenkirchen (Niemcy), Kaliningradem (Rosja), Łuckiem (Ukraina), Offenburgiem (Niemcy) i Weifangiem (Chiny).
PRZECZYTAJ TAKŻE: