Michał Wypij złożył w Sejmie poprawki do nowej tarczy antykryzysowej. – Zaproponowane przeze mnie zmiany oznaczają dodatkowe 45 mln zł na wsparcie branży turystycznej w tych trudnych czasach – zaznacza. Na wtorkowym spotkaniu z mediami poseł Porozumienia mówił też o nowym pakiecie mieszkaniowym przyjętym właśnie przez Sejm.
Przyjęty przez posłów pakiet mieszkaniowy to – jak mówi poseł Porozumienia Michał Wypij – program, który był do tej pory niespełnioną ambicją Zjednoczonej Prawicy. Oznacza on duże zmiany w prawie budowlanym, a dokładnie pozwala samorządom budować tanie mieszkania, również socjalne czy komunalne. Program umożliwia ponadto uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.
Służyć temu mają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) z atrakcyjną ofertą czynszową. Konieczny będzie w tym przypadku wkład własny lokatora na pokrycie co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy. Nowelizacja zakłada też dopłaty do czynszów w programie “Mieszkanie na start“, także dla osób bez zdolności czynszowej.
To także szansa dla Warmii i Mazur
Krajowy Zasób Nieruchomości, państwowa instytucja, oferuje samorządom grunty skarbu państwa pod budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Dzięki nowym przepisom samorządy dostaną też więcej pieniędzy na realizację tych inwestycji.
Doradcą KZN jest Paweł Krasowski, radny ze Szczytna. – Program jest ukierunkowany głównie na grupę społeczną, która do tej pory pozostawała sama sobie – przyznał Paweł Krasowski.
Chodzi o mieszkańców, których nie stać na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego i którzy nie spełniają warunków, aby zasiedlać mieszkania socjalne. Takich osób jest w Polsce około 40 proc. Część z nich to także mieszkańcy mniejszych miejscowości Warmii i Mazur. Są to głównie młodzi ludzie, których nie stać dzisiaj na własne mieszkanie.
Do KZN-u zgłosiło się już 30 polskich samorządów, z którymi prowadzone są rozmowy. Poseł Porozumienia zaapelował natomiast do władz Olsztyna o zainteresowanie się tym tematem. Zadeklarował też pomoc przy złożeniu wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Miasto może skorzystać z tego programu m.in. przy realizacji pięciu budynków socjalnych przy ul. Towarowej – powiedział Michał Wypij i dodał: – Apeluję do prezydenta Olsztyna, aby nie obrażać się na rząd, tylko wykorzystać możliwości i narzędzia, które ten rząd stworzył, aby realizować potrzeby naszych mieszkańców.
Przyjęty przez Sejm pakiet mieszkaniowy trafił już do Senatu.
Wsparcie finansowe dla branży turystycznej
Poseł Porozumienia mówił też o przyjętej kilka dni temu tarczy antykryzysowej 6.0, dotyczącej przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa. Ustawę poparło 433 posłów. Michał Wypij złożył cztery poprawki, które zostały uwzględnione przez Sejm.
– Zaproponowane przeze mnie zmiany oznaczają dodatkowe 45 mln zł na wsparcie branży turystycznej w tych trudnych czasach – stwierdził parlamentarzysta z Warmii i Mazur.
Chodzi o pieniądze przeznaczone na tzw. fundusz postojowy i zawieszenie składek ZUS. Poseł dodał, że w nowej tarczy antykryzysowej uwzględniono także wsparcie dla przewoźników, który tydzień temu protestowali m.in. w Olsztynie. Zaapelował też do przedsiębiorców, aby wskazywali obszary, w których potrzebna jest im pomoc.