Samorząd województwa planuje uruchomienie nowych połączeń kolejowych. Niektóre z nich wracają po kilkudziesięciu latach.
–Rozszerzona oferta przewozowa zapewni pasażerom m.in. bezpośrednie połączenie między północną a południową częścią regionu na trasie Braniewo – Chorzele – informują urzędnicy marszałka województwa.
Połączenia kolejowe do Braniewa wracają po blisko 4 latach. Przed rewitalizacją linii kursowało 6 pociągów w ciągu doby.
Od grudnia 2023 roku, dzięki dodatkowym środkom finansowym samorządu województwa, liczba pociągów zostanie zwiększona do 10 w analogicznym czasie.
–Po ponad 20 latach zostanie przywrócony ruch pasażerski na trasie do Chorzel, gdzie planowane jest uruchomienie 8 pociągów w dobie. Podróżni zyskają nowe połączenie kolejowe między województwem warmińsko – mazurskim a mazowieckim – zapowiadają marszałkowi urzędnicy.
Tym samym województwo warmińsko-mazurskie jako organizator kolejowych przewozów pasażerskich planuje zwiększenie rocznej pracy eksploatacyjnej realizowanej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego o 305 tys. tzw. pociągokilometrów.
-Będzie miało to bezpośredni wpływ na podniesienie jakości oferty przewozowej oraz zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego w regionie Warmii i Mazur – twierdzi Urząd Marszałkowski.
Oprócz nowych połączeń poprawia się sama infrastruktura kolejowa.
Podróżni korzystają już z nowych przystanków w Nikielkowie i Kolnie, na trasie z Olsztyna do Korsz (linia kolejowa nr 353), oraz w Wietrzychowie na trasie z Olsztyna do Działdowa (linia kolejowa nr 216). Przebudowano także peron w Pasłęku oraz wydłużono trzy perony w Działdowie.
Środki na zadanie pochodziły z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wszystkie inwestycje z tego programu na terenie woj. warmińsko – mazurskiego zostały już zrealizowane.