W Olsztynie odbyła się uroczysta inauguracja parafii wojskowo-cywilnej Świętych Archaniołów Michała Gabriela i Rafała przy ul. Kromera.
Kościół Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela został wzniesiony w latach 1913-1914 i służył ewangelikom. Po II wojnie światowej został przejęty w administrowanie Wojska Polskiego na cele kultu.
Do 2009 r. była to parafia garnizonowa, wskutek reorganizacji wojska w stolicy Warmii i Mazur stała się parafią cywilno-wojskową, a od 2014 r. wyłącznie cywilną. Od tego roku parafia ponownie jest cywilno-wojskowa.
Jak informuje Archidiecezja Warmińska, uroczystej mszy św. związanej z inauguracją parafii przewodniczył abp Józef Górzyński.
– Módlmy się dziś, by to dzieło, które rozpoczynamy, było pod okiem Opatrzności i by wszystko, co jest dobrym zamiarem człowieka, z Bożym błogosławieństwem, mogło się spełnić – mówił metropolita warmiński.
Proboszczem parafii został ks. kan. Marek Rycio, któremu dekret przekazał bp polowy Wiesław Lechowicz.
– Te dwa wydarzenia: erygowanie parafii garnizonowej i święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej łączą się, ponieważ wiele łączy wspólnotę i żołnierzy służących w Wojsku Polskim. Wymagania stawiane przez Jezusa często pokrywają się z wymaganiami i regułami obowiązującymi w środowisku wojskowym – mówił w homilii bp Lechowicz.
Duchowny przypomniał słowa św. Pawła, który apelował, “by czuwać”.
– To wezwanie odnosi się również do żołnierzy – nie śpicie jak inni, ale czuwacie i jesteście trzeźwi, czyli świadomi swoich obowiązków, swego wezwania, by stać na straży naszego bezpieczeństwa i pokoju w naszej ojczyźnie i poza jej granicami – mówił biskup polowy.
W przeszłości Olsztyn był miastem garnizonowym. Wojskowi zajmowali nie tylko koszary, ale mieli własne szpitale, kina, a nawet więzienie.
Dla żołnierzy wyznania ewangelickiego dokładnie 100 lat temu przy dzisiejszej ul. Kromera powstał też kościół.
Świątynia wojskowa po wojnie stała się katolickim kościołem garnizonowym. W 2014 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zmniejszyło etat katolickiego duszpasterstwa wojskowego o 30 proc., a więc o 50 księży kapelanów.
Spowodowało to konieczność zniesienia kilkunastu parafii i ośrodków duszpasterskich. Taki los spotkał m.in. świątynię przy ul. Kromera w Olsztynie.