Na stadionie przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie trwają zaawansowane prace związane z budową trybuny. Tego olbrzymiego zadania podjęli się rugbyści z naszego regionu. Na tym jednak nie koniec, a zawodnicy i działacze planują już pierwsze sportowe wydarzenie.
Miłośnicy rugby z sukcesem reaktywują w Olsztynie tę dyscyplinę sportu. Zaczęło się kilka lat temu od społecznego sprzątania zaniedbanego stadionu przy ul. Gietkowskiej. W 2018 roku dzierżawcą tego miejskiego obiektu został Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby. To z kolei otworzyło furtkę do realizacji kolejnych planów. I pasjonaci rugby tej szansy nie zmarnowali.
Na stadionie rugby w Olsztynie powstaje trybuna na 450 miejsc
Wspólny projekt olsztyńskich rugbystów, AZS UWM Olsztyn Lakers i KKP Stomilanki Olsztyn znalazł się wśród czterech zwycięskich projektów miejskich w olsztyńskim budżecie obywatelskim w 2018 roku. Projekt dotyczył budowy ogrodzenia stadionu z bramą wjazdową i przyłącza elektrycznego.
Pomysłów jest jednak więcej, a budowa ogrodzenia była tylko jednym z pierwszych etapów. Dzięki kolejnej edycji OBO powstaje właśnie trybuna na 460 miejsc wraz z boksem na biuro zawodów. Za kilka lat ma to być olimpijski stadion rugby z prawdziwego zdarzenia.
Trybunę na stadionie przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie stawia firma Arkorol. Zadanie polega nie tylko na montażu krzesełek, prace obejmują też ustabilizowanie skarpy. – Prace powinny się zakończyć do końca kwietnia – mówi nam Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby.
Związek prowadzi też rozmowy biznesowe, dotyczące prac na głównej płycie boiska. Na ukończeniu jest też projekt budowlany. Władze okręgowego związku rugby chcą również wystąpić o pozwolenie na budowę szatni, zaplecza socjalnego i kanalizacji.
Ekotaras w podziękowaniu
Ale rugbyści myślą również o mieszkańcach Olsztyna. W ostatniej edycji OBO wśród zwycięzców znalazł się miejski projekt dotyczący budowy edukacyjnego ekotarasu. Sąsiadujące ze stadionem działka zamieni się niedługo w tereny rekreacyjne i kulturalne. Kilka dni temu odbywały się tam prace geodezyjne do uaktualnienia map do celów projektowych.
– To nasze podziękowanie dla olsztynian za to, że wspierali nasze działania i zagłosowali na nasze projekty w budżecie obywatelskim – przyznaje Henryk Pach. – Stworzyliśmy również projekt Niedzielny Fit z trenerem, czyli bezpłatne treningi od wiosny do jesieni dla mieszkańców. Na tę inicjatywę otrzymaliśmy środki od miasta.
Prezes marzy, aby na stadionie przy Gietkowskiej w Olsztynie odbywały się w przyszłości treningi kadry narodowej i turnieje, również międzynarodowe. Ale… – …naszym stadionem chcemy się również dzielić z innymi klubami. W Olsztynie jest dużo dyscyplin, a my jesteśmy otwarci na propozycje – zaznacza Henryk Pach.
Klub również się rozwija
Warto w tym miejscu podkreślić, że klub Rugby Team Olsztyn również się rozwija. Kacper Górzyński zaliczył ostatnio kolejne szlify na zgrupowaniu kadry narodowej, a zespół zagrał ważny sparing z Legią Warszawa w odmianie 15-osobowej.
Seniorska drużyna Rugby Team Olsztyn chce także przystąpić do rozgrywek II ligi rugby w tej właśnie odmianie. To marzenie sporo jednak kosztuje, dlatego klub szuka sponsorów. Jak można pomóc? Zobacz <TUTAJ>.
Jak wspomnieliśmy na początku, rugbyści planują już pierwszą sportową imprezę. 29 maja na stadionie przy Gietkowskiej w Olsztynie ma się odbyć mecz “piętnastkowy” z okazji 45-lecia rugby na Warmii i Mazurach.
– Zagrają najmłodsi zawodnicy i byli rugbyści w wieku 65 plus. Chcemy również zorganizować galę sportową z wręczeniem odznaczeń Polskiego Związku Rugby – mówi Henryk Pach.
[…] Gietkowskiej. W poprzednich edycjach udało się bowiem wybudować ogrodzenie, a także rozpocząć budowę trybuny na 460 miejsc i edukacyjnego ekotarasu dla mieszkańców w podziękowaniu za oddane głosy. Kwoty […]