Modernizacja Planetarium w Olsztynie: przetargi i kontrowersje

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Rozbudowa i unowocześnienie Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, upamiętniające 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, napotkało na pewne przeszkody. Budowla z 1973 roku potrzebuje istotnej renowacji, ale proces ten od początku rodzi pewne niejasności i spory. Wyłonienie firmy, która podejmie się tej ambitnej inwestycji, okazało się być skomplikowane.

Rywalizacja o kontrakt do wykonania projektu rozgorzała między siedmioma firmami, z których najatrakcyjniejszą ofertę przedstawiło olsztyńskie biuro architektoniczne Sosak i Sosak Architekci, oferując wykonanie prac za 489 540 zł. Jednakże, decyzja miasta o wyborze tej propozycji spotkała się z odwołaniem od drugiego konkurenta, firmy BBC z siedzibą w Warszawie, która zaproponowała cenę 544 767 zł.

Stanisław Sosak, reprezentujący biuro Sosak i Sosak Architekci, bronił swojej oferty podczas rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO), argumentując doświadczeniem swojej firmy w realizacji podobnych projektów. Wskazał, że lokalne zasoby i zespół pozwoliły na obniżenie kosztów.

Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła na korzyść Sosak i Sosak Architekci, odrzucając odwołanie i uznała ofertę firmy za zasadną. Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie, podkreśliła, że nie ma podstaw do uznania ceny za rażąco niską.

Jednak wydanie decyzji przez KIO nie kończy całego procesu. Zgodnie z prawem, firma odwołująca się może złożyć apelację do sądu w Warszawie w ciągu 14 dni od wydania decyzji przez KIO. Chociaż ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, jeżeli do niego dojdzie, mogłoby to opóźnić cały projekt o wiele miesięcy.

Planowane prace w ramach modernizacji obejmują ocieplenie budynku, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, wymianę urządzeń projekcyjnych oraz stworzenie unikalnej bazy księżycowej, ilustrującej warunki na srebrnym satelicie Ziemi.

Całkowite koszty renowacji mają wynieść około 25-26 milionów złotych, z częścią finansowania pochodzącą z funduszy unijnych. Projekt modernizacji planetarium jest uznawany za jeden z kluczowych dla województwa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowoczesny obiekt zostanie otwarty dla publiczności w maju 2026 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version