Miliony z funduszu rządowego na renowacje: czy kościoły są warte takich inwestycji?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Wojewódzkie służby ochrony zabytków aktywnie zajmują się renowacjami obiektów sakralnych na Mazurach.
  • W Raszągu odnowiono kapliczkę ewangelicką z 1925 roku.
  • W Okartowie przeprowadzono renowację elewacji kościoła z 1799 roku, słynącego z unikalnych polichromii.
  • Cerkiew w Górowie Iławeckim przeszła renowację naściennych ikonografii Jerzego Nowosielskiego.
  • W 2023 roku na renowacje przeznaczono około 4,5 mln zł, z czego największe środki otrzymała wspólnota mieszkaniowa w Elblągu.

Wojewódzkie służby ochrony zabytków na Mazurach aktywnie angażują się w odbiory renowacji zabytków sakralnych. Jedną z ostatnich odnowionych konstrukcji jest kapliczka ewangelicka w Raszągu, pochodząca z 1925 roku. W ramach prac renowacyjnych odnowiono pokrycie dachu tej historycznej kapliczki.

Równie znaczące prace miały miejsce w miejscowości Okartowo pod Orzyszem, gdzie przeprowadzono renowację elewacji kościoła wybudowanego w 1799 roku. Ta mazurska świątynia słynie przede wszystkim ze swoich niezwykłych polichromii, które zdobią zarówno ściany, jak i ławki kościelne. Kościół ten został wpisany do rejestru zabytków 10 marca 1989 roku. Warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków poinformował na swoim profilu społecznościowym, że prace remontowe będą kontynuowane w nadchodzącym roku, a parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 1 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W Kurkach również dokonano odbioru prac renowacyjnych. Tamtejsze działania skupiły się na naprawie drewnianego podestu, na którym umieszczone są ławki, oraz na wykonaniu izolacji fundamentów. Kolejny projekt dotyczył cerkwi parafii greckokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, gdzie zakończono odnowienie dwóch naściennych ikonografii autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Wartość tego zadania wyniosła 80.000 zł.

Na koniec warto wspomnieć, że w tym roku wojewódzkie służby ochrony zabytków podzieliły na różne projekty renowacyjne łączną kwotę około 4,5 miliona złotych. Największą część tej sumy, 250 tysięcy złotych, otrzymała wspólnota mieszkaniowa przy ul. Zamkowej 15-16 w Elblągu na prace konserwatorskie elewacji kamienicy. Muzeum Pomnika Historii “Frombork – Zespół Katedralny” we Fromborku otrzymało natomiast 200 tysięcy złotych na prace konserwatorskie ołtarza w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version