Na Jarotach oddano do użytku miasteczko ruchu drogowego. To projekt, którego pomysłodawcami byli okoliczni mieszkańcy.
Miasteczko powstało dzięki wybraniu go do realizacji w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Drogowcy właśnie rozpisali przetarg na jego urządzenie. Funkcjonowanie miasteczka ma na celu “popularyzację zasad i przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie nawyków prawidłowego zachowania się w ruchu ulicznym najmłodszych jego uczestników”.
Projekt jest ogólnodostępny, umożliwiający korzystanie z efektów jego realizacji w pełnym zakresie zainteresowanym mieszkańcom Olsztyna.
Jego lokalizacja to ogrodzony i monitorowany plac przed Szkołą Podstawową nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej, ul. Pieczewska w Olsztynie.
Właśnie zostało oddane do użytku. Ma około 1 000 metrów kwadratowych, 55 znaków, 3 gry edukacyjne i jest pierwszym takim obiektem w Olsztynie.
– Plac tętni życiem – opowiada Anna Staryk, dyrektorka SP 30 – chociaż dopiero dzisiaj mamy odbiór techniczny inwestycji to już od kilku dni popołudniami jest tu mnóstwo dzieci i młodzieży
Poza przebudową placu na potrzeby miasteczka wykonawca miał też za zadanie wyremontować słupy oświetleniowe oraz ciąg pieszo-jezdny o parametrach drogi pożarowej. Łączny koszt inwestycji to niemal 790 tys. zł, z czego prawie połowa to pieniądze unijne.
Budowa tego miasteczka to jedna część zadania, które przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Druga część ma zostać zrealizowana do końca października i będzie polegała na przebudowie czterech przejść w Olsztynie – dwóch przy ul. Kołobrzeskiej i po jednym na Moniuszki i Lengowskiego. Koszt to prawie 150 tys zł, a miasto otrzymało na ten cel 85 proc. dofinansowania. Na razie jest jednak problem ze znalezieniem wykonawcy.