Wysoka Brama wraz z przylegającym do niej hostelem zostały przejęte przez gminę Olsztyn. Do tej pory obiektami administrowało Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej.
Po wojnie XIV-wieczną olsztyńską Wysoką Bramą zarządzało PTTK. Towarzystwo prowadziło w obiekcie hostel. To się jednak zmieniło. Jeden z najstarszych zabytków stolicy Warmii i Mazur przejęło miasto.
Piotr Grzymowicz przypomniał, że przed trzema laty rozpoczęto porządkowanie kwestii prawnej związanej z Wysoką Bramą i przylegającej do niej hostelem. Urzędnicy stwierdzili, że w 1951 roku, gdy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podjęło uchwałę, w ramach której przekazano zabytek PTK, w dokumencie nie powołano się na przepisy prawa.
– Uchwała ta została podjęta bez upoważnienia ustawowego; jako uchwała samoistna nie może stanowić podstawy prawnej do wydania decyzji administracyjnej – powiedział Artur Chojecki, wojewoda.
Miasto przez dwa lata przygotowywało się do przejęcia zabytku. Instytucje, do których zwracał się samorząd, przyznawały mu rację. Teraz samorząd chce sprawdzić stan techniczny Wysokiej Bramy.
– Może udałoby się włączyć te budynki do określonego programu unijnego w ramach rewitalizacji, który pozwoliłby nam wykorzystać budynki na te same co obecnie, czy inne, cele, i doprowadzenia do wyższego poziomu infrastruktury i świadczonych tam usług – wyjaśnił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Chęć dalszego użytkowania obiektu wyraża PTTK.
– Działaliśmy w tym budynku od 1948 roku. Teraz okazało się, że papiery o przekazaniu tego budynku nie do końca były w porządku. Sprawy własności trzeba było uregulować, w tym wypadku sąd przyznał rację miastu – powiedział Marian Jurak, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK.