Miasto pracuje nad dokumentacją ul. Nowobałtyckiej

Olsztyn otrzyma zewnętrzne dofinansowanie do budowy ul. Nowobałtyckiej, szerokiej arterii prowadzącej z centrum ku wylotowi w stronę Morąga. Urzędnicy muszą jednak nieco zmodyfikować stary projekt.

Ul. Nowobałtycka do tej pory pozostawała tylko w sferze planów. Szeroka, czteropasmowa arteria miała się rozpoczynać przy wiadukcie nad torami kolejowymi na os. Likusy i dalej biec przy brzegu jeziora Tyrsko i omijać od północnej strony os. Gutkowo.

Ulica ta miałaby się łączyć ze starą Bałtycką tuż przy wyjeździe z miasta w stronę Morąga. Najbardziej na nowej drodze zyskaliby mieszkańcy os. Gutkowo, Redykajny i Likusy, ale również gminy Jonkowo.

Dzięki takiej szerokiej ulicy na pewno skróci się dojazd do Olsztyna. Czym innym można dojechać do centrum? Pociągiem? Wolne żarty. Może gdyby jeździły raz na pół godziny czy godzinę to by było dobrze – przyznała pani Bożena Gajda z Gutkowa.

Obecnie ul. Bałtycka na niemal całym swoim odcinku jest jednopasmowa, co sprawia, że jej przepustowość jest niewielka.

Rano zawieźć dzieci do szkoły czy dojechać do pracy to tragedia. Przejechanie kilku kilometrów zajmuje ok. 40 minut. I tak jest codziennie – skarży się pan Jan, mieszkaniec Gutkowa.

Teraz jednak pojawiła się szansa na zmianę tego stanu rzeczy. W zeszłym roku władze miasta złożyły w urzędzie marszałkowskim wniosek w trybie pozakonkursowym dotyczącym ujęcia budowy tej ulicy w programie operacyjnym na lata 2021-2027. Marszałkowi województwa Gustawowi Markowi Brzezinowi udało się wynegocjować w Brukseli zielone światło dla tej inwestycji. Miasto mogłoby otrzymać ok. 46 mln euro na ten cel. 

Prawdopodobnie koszt budowy tej inwestycji sięgnąłby przy dzisiejszych realiach 250 mln zł, jednak może on jeszcze wzrosnąć. Jak się dowiedzieliśmy, miasto musi jeszcze zmodyfikować projekt.

Musimy wprowadzić kilka kosmetycznych zmian do poprzedniego dokumentu, m.in. zmienić parametry wiaduktu z uwagi na przebudowę linii kolejowej, do tego uaktualnić decyzję środowiskową. Szacowany koszt poznamy po wykonaniu dokumentacji, gdy będzie już aktualna decyzja środowiskowa i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a więc do połowy przyszłego roku – przyznał Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version