Miasto na Mazurach wzięło się za ochronę swojego jeziora. Po trzech latach finiszuje z pracami

Wraz z końcem lipca zostaną zrealizowane ostatnie zadania w ramach projektu, którego celem było uratowanie przed degradacją Jeziora Kętrzyńskiego.

Ten zbiornik wodny znajduje się w Kętrzynie w dorzeczu rzeki Guber. Ma powierzchnię ponad 8 ha. Do jeziora wpływają wody z Rozlewiska Wopławki, a odpływają ciekiem do Gubra.

Niestety, przez wiele lat do Jeziora Kętrzyńskiego wpływały także deszczówka z okolicznych ulic. To doprowadziło do ogromnych zanieczyszczeń. Zbiornikowi groziła degradacja.

Zmienić to postanowiły władze Kętrzyna. Udało im się pozyskać na ten cel dotacje unijne. Wartość całego przedsięwzięcia to około 2 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 1 mln euro.

Realizacja tego projektu była czasochłonna. Rozpoczęła się blisko 3 lata temu.

-Wraz z końcem lipca zostaną zrealizowane ostatnie zadania. Realizacja projektu trwała trzy lata. Jego głównym celem był wzrost ochrony czystości zbiorników wodnychinformują władze Kętrzyna.

Wokół Jeziora Kętrzyńskiego została wykonana kanalizacja deszczowa. Dzięki niej zanieczyszczenia z jezdni nie trafiają już do zbiornika. Z ulicy Kościuszki, Asnyka i sąsiednich wody opadowe odprowadzane są bezpośrednio do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. Natomiast z ulicy Szpitalnej, M. Kajki i sąsiednich wody opadowe trafiają do jeziorka i dalej do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej.

-W obu przypadkach wody opadowe czy też roztopowe zanim trafią do odbiorników są w odpowiedni sposób poczyszczone za pomocą osadników i separatorów substancji ropopochodnych – podkreślają władze Kętrzyna.

W ramach projektu wykonana została także dokumentacja środowiskowa – operaty wodnoprawne wraz z uzyskaniem pozwolenia na rekultywację wód powierzchniowych zgodnie z “Planem zintegrowanych działań ochronnych i rekultywacji dla obszaru zlewni Jeziora Kętrzyńskiego“.

Opracowany został także „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miejskiej Kętrzyn na lata 2022 – 2025 z perspektywą do roku 2029”.

-Przyczyni się do zrównoważonego rozwoju gminy miejskiej Kętrzyn, uwzględniając pierwszorzędne kwestie związane z ochroną środowiska – zapewniają władze Kętrzyna. Program w swej treści zawiera analizę stanu środowiska naturalnego na terenie gminy, na podstawie której określono cele, kierunki i zadania wynikające z zagrożeń i problemów dla poszczególnych obszarów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version