Krakowscy trębacze dostają nowe instrumenty do kultowej cogodzinnej trąbki

2026-04-11

Trębacze, którzy co godzinę ze szczytu Bazyliki Mariackiej na głównym rynku miasta grają na kultowym krakowskim hejnale, otrzymali zestaw nowych instrumentów.

Osiem trąbek za kwotę około 100 000 złotych (23 500 euro) zakupiła Filharmonia Krakowska przy wsparciu władz regionalnych Małopolski, województwa, w którym leży to miasto.

„Trąbka Mariacka od ponad 600 lat jest jednym z najważniejszych symboli miasta i całej Małopolski” – napisał Łukasz Smółka, szef samorządu wojewódzkiego. „Od wieków wyznacza rytm Krakowa, przypomina o jego historii i łączy pokolenia mieszkańców i gości.”

Z północnej wieży Bazyliki Mariackiej co godzinę rozbrzmiewa dźwięk trąbki w czterech kierunkach: w stronę Zamku Królewskiego na Wawelu, co ma symbolizować grę dla króla; na rynek, dla radnych miejskich; do Bramy Floriańskiej, dla gości; i wreszcie do siedziby straży pożarnej, odpowiedzialnej za podtrzymanie tradycji.

Utwór znany w języku polskim jako hejnał mariackiurywa się nagle w połowie melodii nawiązując do lokalnej legendy, że miejski trębacz, który ostrzegał przed atakiem najeźdźców mongolskich w 1241 roku, został trafiony strzałą podczas ogłaszania alarmu.

Chociaż historia ta powstała prawdopodobnie dopiero w XX wieku, istnieją wzmianki o grających trębaczach na wieży kościoła co najmniej z XIV wieku.

Historycznie rzecz biorąc, zwyczaj ten służył do ostrzegania mieszkańców przed pożarami lub najazdami, a także do oznaczania otwarcia i zamknięcia bram miejskich. Stało się to tradycją godzinową dopiero znacznie niedawno.

Dziś tradycję podtrzymuje siedmioosobowy zespół trębaczy, którzy zazwyczaj pracują w parach na 24-godzinną zmianę. Byli zachwyceni otrzymaniem nowych instrumentów – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

jako hejnał odtwarza się 96 razy dziennie, poprzedni zestaw po ponad dekadzie użytkowania był już nieco zużyty – zauważył jeden z nich, Jakub Imielski.

„Staramy się jak zwykle grać dla Krakowian jak najlepiej” – dodał jego kolega Michał Kołton, zauważając, że złoty kolor trąbek sprawiał, że obserwujący z placu poniżej z łatwością dostrzegli muzyków pojawiających się w oknie wieży.

„To austriackie instrumenty najwyższej klasy” – powiedział Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej. „Cieszymy się, że w ten sposób możemy promować filharmonię i posługę publiczną, jaką pełnią panowie z wieży Mariackiej.”

Smółka zauważył także, że w przyszłym roku przypada 100. rocznica pierwszej audycji polskiego radia publicznego pt hejnałtradycja, która jest kontynuowana codziennie w południe.

Hejnał był również używany jako symbol narodowy i został zagrany w 1944 roku w ruinach klasztoru na Monte Cassino we Włoszech, aby ogłosić zwycięstwo aliantów w tamtejszej bitwie, co było kluczowym przełomem, w którym główną rolę odegrały polskie jednostki.

Obecnie jest także popularną atrakcją dla gości odwiedzających Kraków, który jest drugim co do wielkości miastem w Polsce, a także głównym węzłem turystycznym. W zeszłym roku Kraków po raz piąty został uznany za najlepsze miejsce na wypoczynek w Europie przez członków wiodącego brytyjskiego stowarzyszenia i magazynu konsumenckiego Który?.

Anna Kowalski
Anna Kowalski
Jestem redaktorką naczelną Ukiel Magazine i od lat zajmuję się dziennikarstwem. W swojej pracy stawiam na rzetelność, przejrzystość i najwyższą jakość publikacji. Wierzę, że media powinny nie tylko informować, ale także inspirować do refleksji i dialogu.