Z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się w tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Taką informację przekazali organizatorzy wydarzenia, które każdego roku ściąga na Pola Grunwaldu dziesiątki tysięcy widzów.
Dniu Grunwaldu 2020 miały być wyjątkowe. W tym roku przypada bowiem 610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Nic więc dziwnego, że organizatorzy rekonstrukcji wielkiej bitwy – podobnie jak w latach ubiegłych – spodziewali się tysięcy widzów z kraju i ze świata.
Niestety, plany – jak wiele innych – pokrzyżowała epidemia koronawirusa. W tym roku nie będzie można zobaczyć inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem – jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczonej 15 lipca 1410 roku.
Organizatorzy Dniu Grunwaldu 2020 wydali oświadczenie:
Szanowni Państwo!
W trosce o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz gości odwiedzających nasz region, biorąc pod uwagę zagrożenie spowodowane koronawirusem, z przykrością musieliśmy podjąć trudną, ale jedyną odpowiedzialną w tej sytuacji decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy.
Jest nam tym bardziej przykro, że tegoroczna edycja miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy. Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest jednak najważniejsze.Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkamy się w przyszłym roku, tym bardziej spragnieni bitewnego chrzęstu zbroi oraz przepięknej lekcji patriotyzmu, której w tym historycznym miejscu doświadczaliśmy niezmiennie od 23 lat.
Z grunwaldzkim pozdrowieniem,
organizatorzy:
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Narodowe Centrum Kultury
Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Henryk Kacprzyk, prezes Fundacji Grunwald
Krzysztof Górecki i Jacek Szymański, organizatorzy części historycznej Dni Grunwaldu
Ponad tysiąc rycerzy każdego roku
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbywa się od 1998 roku. Każdego lata na polach pod Grunwaldem spotyka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata, między innymi z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych.
Głównym punktem imprezy jest inscenizacja wielkiej bitwy. Na pole wychodzi wówczas ponad 1400 rycerzy. Co roku odbywają się także atrakcje towarzyszące, takie jak konkursy, turnieje czy warsztaty.