Po renowacji zabytkowa kamienica przy ul. Samulowskiego w Olsztynie zmieniła się… na lepsze! Z budynku usunięto pstrokatą elewację i przywrócono poniemieckie napisy.
Kamienica przy ul. Samulowskiego 6 w Olsztynie pochodzi z 1907 roku. W tym roku, dzięki dotacji warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków wyremontowano elewację tego nietypowego budynku.
“Asymetrycznie ukształtowaną bryłę o cechach romantycznego eklektyzmu połączono z secesyjnym detalem architektonicznym” – tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Diametralnie – i zdecydowanie na lepsze! – zmieniła się również kolorystyka, ponadto uczytelniono dawne napisy reklamowe i zrekonstruowano dekorację balkonu na drugim piętrze.
Jak tłumaczy WUOZ w Olsztynie, jest to już kolejna kamienica z początku XX wieku, która okazała się mieć pierwotnie kolorystykę nawiązującą do naturalnego piaskowca. Podobne przykłady występują m.in. przy ul. Jagiellońskiej 27, Skłodowskiej-Curie 15 czy Lanca 2.
Taka kolorystyka zostanie również przywrócona w budynku Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego (dawniej OBN) przy ul. Partyzantów 87.
* Kliknij w zdjęcie, aby otworzyć w nowym oknie.
- Pisaliśmy również: Olsztyńskie kamienice, czyli na co wystarczy 100 tysięcy złotych?
Na polecenie warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków zlikwidowano jedyne na Starym Mieście (sic!) miejsce do parkowania aut dla osób niepełnosprawnych. Dziękujemy… dizękujemy…
Proszę nie kłamać, konserwator nigdy nie nakazywał takich rzeczy. Nie pozwolił jedynie na pomalowanie całej powierzchni miejsca parkingowego na niebiesko. Np. w Elblągu miejsca posiadają takie tło tylko pod symbolem niepełnosprawnego. Jest nawet artykuł czy post o tym.
To proszę wskazać mi to oznakowane miejsce i… Policji mandacącej za parkowanie …
Pozostaje mieć nadzieję że z centrum wylecą wszystkie miejsca do parkowania aut tak jak to powinno wyglądać w nowoczesnym wolnym od smrodu mieście.
Szczególnie te pod ratuszem albo koło twojego domu… w cywilizacji europejskiej tworzy się wiele nowych miejsc – głównie wielopoziomowych parkingów podziemnych, obowiązkowo przy każdej, nowej budowie…
Napisy NIE sa POniemieckie::SA NIEMIECKIE
poniemiecki
przymiotnik używany po drugiej wojnie światowej: pozostały po Niemcach, po okupantach niemieckich; należący wcześniej do Niemców.
I tak ma być.