Taką decyzję podjęli radni podczas środowej sesji. Irena Telesz-Burczyk jest tym samym 28 osobą uhonorowaną w Olsztynie w ten sposób. Zadzwoniliśmy do aktorki z gratulacjami.
Z wnioskiem o uhonorowanie Ireny Telesz-Burczyk wystąpił klub radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska. “Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny oraz olbrzymi wkład w życie społeczne miasta, zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały jako wyraz uznania za szczególne zasługi kandydatki na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Nie tylko dorobek artystyczny
Irena Telesz-Burczyk urodziła się 10 sierpnia 1940 roku w Podrośli koło Wołkowyska. Karierę artystyczną rozpoczęła od wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku (1961). Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w “Odysei Homera”.
W 1966 roku zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich i uzyskała dyplom aktorki. Od 1975 roku jest związana z Teatrem Jaracza w Olsztynie.
Irena Telesz-Burczyk to także dwukrotna laureatka Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – w 2003 i 2010 roku, została również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W przeszłości otrzymała też m.in. Statuetkę Świętego Jakuba i nagrodę prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej.
W 1980 roku została wiceprzewodniczącą “Solidarności” na Warmii i Mazurach. Pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.
Aktora dołączyła do grona wyróżnionych
10 sierpnia Irena Telesz-Burczyk skończyła 80 lat. – Płaczę od tygodnia. Ze szczęścia, ale też dlatego, że nie wiem, czy zdążę to odpracować – mówi nam uhonorowana właśnie aktorka.
I dodaje: – Jest tyle ludzi, którzy również zasługują na to wyróżnienie… Są cudowni lekarze, chirurdzy, ludzie kultury, sportowcy. Nie chcę wyjść na kokietkę, ale tak właśnie jest.
Irena Telesz-Burczyk stwierdza też, że takie wyróżnienie szalenie zobowiązuje.
– Kocham piłkę nożną i idąc chodnikiem, często kopię sobie kamienie. Nie wiem więc, czy nadal wypada mi to robić… Jestem jednak szczęśliwa, bo mam nadzieję, że wnuki będą ze mnie dumne i być może pomoże mi to dalej pomagać innym i grać w teatrze. Od lutego zagrałam w czterech spektaklach. W stanie wojennym hodowałam kury, bo nie było teatru. Teraz teatr znowu mi zabrano… – mówi nam aktorka.
Irena Telesz-Burczyk jest 28 osobą uhonorowaną w ten sposób w Olsztynie. Honorowymi obywatelami miasta są m.in. pisarz i publicysta Tadeusz Nowakowski, niemiecki przedsiębiorca i działacz charytatywny Georg Dietrich, poeta, prozaik i publicysta Erwin Kruk, siatkarz i złoty medalista olimpijski z Montrealu Zbigniew Lubiejewski, abp Edmund Piszcz i Jan Paweł II.