Hospicjum dla dzieci w Olsztynie perłą architektury

Hospicjum dla dzieci prowadzone przez olsztyńską Caritas otrzymało Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii „Obiekt w przestrzeni dziedzictwa”.

Hospicjum mieści się w budynku dawnych koszar z końca XIX wieku. Kilka lat temu został zrewitalizowany, aby przystosować wnętrze do potrzeb nieuleczalnie chorych dzieci.

Modernizacja tego obiektu okazała się na tyle udana, że została doceniona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Jury przyznało hospicjum nagrodę roku w kategorii „Obiekt w przestrzeni dziedzictwa”.

Architekci uznali, że projektanci hospicjum (Piotr i Wojciech Gadomscy) nie tylko połączyli historyczne elementy budynku z nowoczesną aranżacją wnętrza, ale również z wielką starannością zagospodarowali najbliższe otoczenie.

„Nagrodę przyznano za doskonałe operowanie detalem i użycie materiałów elewacji, tworzących ciągłość między częścią historyczną a współczesną, przy zachowaniu ich odmienności. Rytm elewacji budynku koszarowego zyskał szlachetną kontynuację w nowoczesnej w wyrazie okładzinie ceramicznej, tworzącej charakterystyczny rysunek i grę światła i cienia.  Niewielka część rozbudowy – kaplica hospicjum, wpisuje się w nowoczesne trendy ascetycznej architektury sakralnej. Skromne, stanowiące dopełnienie całości wnętrze sprzyja wyciszeniu i modlitwie. Budynek uzupełnił pierzeję wąskiej brukowanej uliczki, wprowadzając z wielkim wyczuciem, obok pięknie odrestaurowanych murów, minimalistyczny detal XXI wieku” – możemy przeczytać w uzasadnieniu jury.

Budynek Hospicjum Stacjonarnego dla dzieci Caritas w Olsztynie został oddany do użytku w czerwcu minionego roku. Jego remont i przystosowanie do opieki nad chorymi dziećmi kosztowało ponad 13 mln zł. Obecnie przebywa w nim ośmioro dzieci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version