Przy dawnym hotelu Gromada stoi rzeźba “Macierzyństwo”. Ponad 40 lat temu władze Olsztyna zamówiły dwa takie dzieła. Teraz pojawia się pytanie: jaki los czeka rzeźbę dłuta Kazimierza Zielińskiego?
W Olsztynie są dwie rzeźby, zatytułowane “Macierzyństwo”. Jedna stoi na pl. Jana Pawła II przed Urzędem Miasta. Druga znajduje się na pl. Konstytucji 3 Maja, niedaleko dawnego hotelu Gromada. Ich autorem jest Kazimierz Zieliński (1923-2010).
Zaprojektował dziesięciozłotówkę z podobizną Kościuszki
Kazimierz Zieliński był rzeźbiarzem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodził się w Łodzi. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Danii, Holandii, Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Szwecji czy we Włoszech.
W życiorysie artysty w Wikipedii czytamy, że nie ograniczał się do czystej rzeźby, ale współpracował też przy projektowaniu architektury, tworzył formy wystawiennicze i scenograficzne, projektował medale i tablice pamiątkowe.
Zieliński organizował, a potem kierował Zakładem Metalu. Zaprojektował m.in. jedną z dwóch pierwszych dziesięciozłotówek powszechnego obiegu, o średnicy 31 mm, z podobizną Tadeusza Kościuszki. Monetę wprowadzono do obiegu w 1959 roku, a bito ją do 1966 roku. Jego projekt wykorzystano również do produkcji zmniejszonej wersji tego nominału.
Władze Olsztyna zamówiły dwie rzeźby
Był również współautorem, razem z Edmundem Johnem, konkurencyjnego projektu dziesięciozłotówki z Tadeuszem Kościuszką, który zmaterializował się przede wszystkim w postaci kolekcjonerskiej próby niklowej.
W jego twórczości rzeźbiarskiej najważniejsze miejsce zajmował natomiast akt kobiecy. W linorytach i płaskorzeźbach wykorzystywał też tematykę marynistyczną i wojskową, związaną z osobistymi przeżyciami i doświadczeniami. Ważniejsze rzeźby Kazimierza Zielińskiego, oprócz Olsztyna, znajdują się m.in. w Warszawie, Kopenhadze, Kętrzynie, Płocku czy Ostrołęce.
Zdaniem Mariana Juraka, prezesa PTTK na Warmii i Mazurach, rzeźby nie pojawiły się jednak w mieście przy okazji jakiegoś ważnego wydarzenia. – Wiele lat temu władze miasta zamówiły dwa takie dzieła – mówi przewodnik z Olsztyna.
A dokładnie było to pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Rzeźby z kolei pojawiły się w Olsztynie w 1978 roku.
Gromada znika z przestrzeni Olsztyna, a jaki los czeka rzeźbę?
Od kilku tygodni trwa rozbiórka dawnego hotelu Gromada, przy którym znajduje się jedna rzeźb “Macierzyństwo”. Co prawda dzieło Kazimierza Zielińskiego nie jest zabytkiem, ale zapytaliśmy władze Olsztyna o to, jaki los czeka teraz rzeźbę.
– Skontaktowaliśmy się w właścicielem terenu z prośbą o możliwość przeniesienia rzeźby. I otrzymaliśmy już wstępną zgodę – mówi w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
Urzędnicy przygotowują teraz treść porozumienia, które sfinalizuje te ustalenia. Władze miasta chcą też odpowiednio wyeksponować rzeźbę.
– Obecnie trwają rozmowy, które mają wskazać nową lokalizację rzeźby, aby zapewnić godne podkreślenie jej walorów artystycznych – dodaje rzeczniczka Urzędu Miasta.
Pomysł na nową lokalizację ma natomiast Marian Jurak. – Rzeźba powinna pozostać w okolicy dworca albo proponuję przenieść ją niedaleko, na Zatorze – mówi olsztyński przewodnik.
*** *** ***
Gromada znika z Olsztyna – zobacz zdjęcia z rozbiórki i rzeźbę “Macierzyństwo” Kazimierza Zielińskiego [Fot. Emil Marecki]
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
[…] 21 października rozpoczęła się rozbiórka dawnego hotelu Gromada w Olsztynie (zobacz film i zdjęcia z rozbiórki). Kiedyś odbywały się tam bankiety, bale maturalne czy zabawy sylwestrowe do białego rana. Budynek znajdujący się w pobliżu dworców PKP i PKS od wielu lat stał jednak pusty i niszczał. Gromada zniknęła z powierzchni ziemi w połowie grudnia. Przy tej okazji zapytaliśmy urzędników, jaki los czeka rzeźbę, która do dziś stoi przy dawnym hotelu. […]