Dziecięcy oddział psychiatryczny może zostać uratowany

Są szanse na to, żeby jedyny w województwie oddział psychiatrii dziecięcej został uratowany. Wszakże nie tylko oddział, ale i cały szpital jest niedofinansowany. 

We wrześniu opublikowaliśmy artykuł opisujący stan oddziału (Fatalny stan jedynego oddziału psychiatrii dziecięcej w regionie. Czy dzieci będą miały, gdzie szukać pomocy?). 

Oddziałowi grozi zamknięcie ponieważ lekarze pracujący na oddziale złożyli wypowiedzenia.

Dwie lekarki specjalistki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży złożyły wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem na 30 października bieżącego roku. W związku z powyższym istnieje realne zagrożenie wstrzymania działalności oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie – przyznaje Andrzej Błaszczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie

Jeżeli dwie doświadczone lekarki by odeszły, na oddziale pozostałyby tylko dwie rezydentki. A łóżek jest 32, chociaż bywa, że pacjentów jest nawet o 10 więcej.

Obecnie trwają negocjacje. Na przeszkodzie przed podpisaniem przez lekarki umowy stoją pieniądze. Dyrekcja szpitala zwróciła się do NFZ o renegocjację kontraktu.

Oddział zajmuje się leczeniem wszystkich zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. A zgodnie z oficjalnymi statystykami, w czasie nauki zdalnej, pandemii i izolacji, wzrosła liczba osób z chorobami bądź zaburzeniami psychicznymi w tej grupie.

Policjanci w całej Polsce zaobserwowali wzrost prób samobójczych w grupie wiekowej 13-18 lat, od 905 przypadków w 2019 roku, do 1411 w 2021. Coraz więcej jest także przypadków m.in. depresji czy zaburzeń odżywiania.

Stąd widać, że liczba oddziałów psychiatrii dziecięcej jest potrzebna w całej Polsce. Tymczasem placówki szpitalne ledwo wiążą koniec z końcem. Pomysł na uratowanie olsztyńskiego oddziału ma NFZ, który jest organem założycielskim Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby placówka przystąpiła do II poziomu referencyjnego w zakresie psychiatrii dziecięcej, co oznacza zwiększenie zakresu usług, ale również większe środki pozwalające na poprawę kondycji finansowej szpitala.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version