Decyzja o likwidacji na Mazurach jedynej takiej stacji w kraju. Zwierzęta na sprzedaż. Jest protest

Polska Akademia Nauk likwiduje swoją stację badawczą pod Mrągowem. W tej sprawie zapadły już decyzje. Oznacza to wyprzedaż kilkuset zwierząt.

Chodzi o stację badawczą Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym. Powołano ją do życia blisko 30 lat temu.

Na terenie placówki utrzymywane są w warunkach zbliżonych do naturalnych liczne stada Jeleniowatych należące do trzech żyjących w Polsce gatunków: Jeleni Szlachetnych, Danieli Zwyczajnych oraz Jeleni Wschodnich. Stacja prowadzi zarówno działalność naukową jak i edukacyjną.

Największą i najbardziej popularną atrakcją wśród turystów były spacery wśród jeleni pasących się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc.

Likwidacja atrakcji turystycznej

Po blisko 30 latach istnienia stacji zapadła decyzja o jej likwidacji. Jaki jest powód?

-Rada Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk,
w roku 2012, 2016 i 2020, przeprowadziła ocenę okresową Instytutu obejmując oceną 12 kolejnych lat działalność Instytutu. Każdorazowo wnioski z przeprowadzonej oceny przekazywane były dyrekcji Instytutu w celu podjęcia działań naprawczych oraz restrukturyzacyjnych w obszarze badawczym
– informuje Marek Konarzewski, prezesPolskiej Akademii Nauk.

Dodaje, że działania prowadzone w Instytucie przez dyrekcję Instytutu oraz wykonywane zalecenia z oceny, nie doprowadziły do zmiany kategorii Instytutu, którą była kategoria „B” w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konsekwencją tego było powołane Komisja do spraw oceny stanu majątkowego i organizacyjno-prawnego oraz opracowania warunków włączenia Instytutu spod Mrągowa do Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Komisja wskazała, że likwidacja Instytutu powinna polegać na całkowitym zakończeniu jego działalności, ustalając że „próba włączenia Instytutu Parazytologii PAN do Muzeum i Instytutu Zoologii PAN nie jest możliwa, gdyż istnieje wysokie, graniczące z pewnością prawdopodobieństwo, iż nastąpiłby spadek kategorii naukowej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN – stwierdził prezes Konarzewski.

Zwierzęta na sprzedaż. Jest protest

W związku z podjętymi decyzjami na stronie internetowej stacji pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży wszystkich tamtejszych zwierząt, a chodzi o 400 osobników m.in. jeleni i danieli.

Likwidacja Instytutu nie wszystkim się spodobała. W internecie pojawiła się petycja, która zostanie skierowana do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministerstwa edukacji i nauki.

Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań na rzecz ocalenia Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie (Mazury). Stacja Badawcza, w której mieszka ponad 400 zwierząt, jest jedyną w Polsce placówką badawczą zajmującą się hodowlą i badaniami nad trzema gatunkami jeleniowatych występujących w naszym kraju: jeleniami szlachetnymi, danielami europejskimi i jeleniami wschodnimiczytamy w petycji.

Jej autorzy dodają, że Stacja Badawcza jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Mazur , która od 25 lat, corocznie przyciąga do siebie tysiące odwiedzających.

Kosewo to miejsce gdzie młodzież szkolna i liczni turyści mogą z bliska zobaczyć te mało znane zwierzęta, dowiedzieć się wiele o ich biologii, ekologii i niezwykle ciekawych zwyczajach. W Stacji Badawczej odbywają się praktyki studenckie m.in..: dla studentów
weterynarii, zootechniki, behawiorystyki oraz kierunków biologicznych
– podkreślają autorzy petycji.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version