Ciekawostki o Olsztynie, o których nie uczą w szkołach

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

Olsztyn to stolica Warmii i Mazur. Główny ośrodek gospodarczy, kulturowy, edukacyjny. To również ważny węzeł kolejowy oraz drogowy. Z miastem związanych jest również wiele ciekawostek. Pora je poznać.

Olsztyńskie jeziora

Na terenie Olsztyna znajduje się 15 jezior: Ukiel (Krzywe), Kortowskie, Trackie, Skanda, Redykajny, Długie, Sukiel (Czarne), Tyrsko (Żbik), Stary Dwór, Siginek (Podkówka), Pereszkowo, Czarne Jezioro, Żbik (Żbik Mały), Mummel (Mumel), Modrzewiowe. Jednak kiedyś było ich o wiele więcej. Zostały one zasypane jak na przykład jezioro Fajferek.

Schrony w Olsztynie

Na terenie Olsztyna znajduje się około 70 schronów obrony cywilnej. Powstały one w czasie drugiej wojny światowej oraz w latach 50-tych i 60-tych, niektóre były budowane w latach 90-tych. Najstarszy schron znajduje się przy ulicy Pieniężnego. Został on wybudowany w 1926 roku, a następnie zmodernizowany w 1992 roku. Najmłodszy ze schronów znajduje się u zbiegu ulic Partyzantów i 1 Maja i został wybudowany w 1994 roku. Największy schron w Olsztynie może pomieścić 288 osób, a najmniejszy 17. Najczęściej schrony mają kilkadziesiąt metrów powierzchni. Schrony mogą pomieścić prawie 7 tysięcy osób.

Napoleon Bonaparte był w Olsztynie

Napoleon Bonaparte przybył do Olsztyna 3 lutego 1807 roku. Przebywał tu jedynie kilka godzin. Prawdopodobnie wjechał do miasta mostem św. Jana Nepomucena, a następnie przez ulicę Prostą dotarł do rynku na Starym Mieście. Przyjął wtedy defiladę wojskową oraz odebrał meldunki od zwiadowców. Następnie udał się na zamek. Wizytę Napoleona w Olsztynie upamiętnia obelisk w kształcie kamienia znajdujący się przy ulicy Grunwaldzkiej obok mostu.

Miasto z prostokątnym rondem

Olsztyn może się pochwalić jedynym w Europie prostokątnym rondem, jest to Plac Puławskiego. Na jego środku znajduje się parking oraz publiczna toaleta.

Tragiczny koniec szpitala psychiatrycznego

Współcześnie Kortowo kojarzy się z kampsusem studenckim, jednak od 1886 roku aż do 1945 roku był w tym miejscu szpital psychiatryczny. Został on podpalony, a jego pacjenci zginęli.

Olsztyński maszt

Olsztyński maszt radiowo-telewizyjny został oddany do użytku w 1969 roku. Wysokość obiektu wynosi 356,5 metrów, a jego masa wynosi 260 ton. Podtrzymywany jest przez 5 pięter odciągów wykonanych z lin stalowych.

Historia masztu sięga 1957 roku kiedy to działalność rozpoczął Społeczny Komitet Budowy Stacji Telewizyjnej w Olsztynie. Za pieniądze ze zbiórki zakupiono 80-metrowy maszt, który pochodził z demontażu w Krakowie. Trafił on do Olsztyna w 1960 roku, a w latach późniejszych rozpoczęto budowę nowego masztu, która zakończyła się w 1969 roku. W chwili powstania był najwyższym w kraju, jednak w 1974 roku powstał w Konstantynowie maszt, który miał 650 metrów wysokości, jednak uległ on zawaleniu w 1991 roku. W 1976 roku powstał w Katowicach-Mysłowicach maszt o 2 metry wyższy od olsztyńskiego. Obecnie jest drugim co do wielkości w kraju.

Inne ciekawostki związane z Olsztynem

Miasto kryje jeszcze mnóstwo ciekawostek, które są do odkrycia. Wśród ważniejszych można wymienić najstarszą windę w Olsztynie z 1910 roku znajdującą się w budynku Książnicy. To również obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej Królowej Polski ofiarowanej przez Jana Pawła II znajdujący się na jedynej z trzech bram, która przetrwała do naszych czasów. To również pomnik Mikołaja Kopernika znajdujący się niedaleko zamku, a którego potarcie nosa ma przynieść szczęście.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version