Budują ścieżkę do miejsc kultu religijnego. Będzie można dojechać m.in. do Świętej Lipki

Wojewódzkie służby ochrony zabytków odebrały prace konserwatorskie czterech kolejnych kapliczek różańcowych. Z tym wiąże się inna inwestycja.

Stawiane jako wota dziękczynne, błagalne, a czasem w miejscach dawnego kultu pogańskiego, by odpędzały złe duchy. Przydrożne kapliczki to najbardziej rozpoznawalny element małej architektury sakralnej na Warmii.

W grupie kapliczek barokowych Warmii wyróżniają się, powstałe w latach 1733-1735, kapliczki różańcowe, usytuowane na przemian po obu stronach traktu pielgrzymkowego łączącego dwa ośrodki jezuickie, kościół kolegialny w Reszlu i sanktuarium w Świętej Lipce.

Cztery odnowione kapliczki

Ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Systematycznie jednak są odnawiane.

Wojewódzkie służby ochrony zabytków odebrały właśnie prace konserwatorskie czterech kolejnych kapliczek różańcowych: I, II, IV i VI.

Zakres prac był analogiczny do kapliczki nr III – obejmował usunięcie wtórnych przemalowań, odsłonięcie oryginalnej faktury tynków z niezbędną rekonstrukcją oraz oczyszczenie powierzchni płaskorzeźby z piaskowca przy użyciu lasera. Tak. Gdzie ich brakowało, wykonano również nowe chorągiewki z tegoroczną datą – informuje Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Nie wszystkich zakres prac zadowala.

– Warto byłoby przy okazji zadbać o bezpośrednie ich otoczenie, co nie wymaga już dużych nakładów a poprawiłoby ogólne wrażenie i świadczyłoby o fachowym podejściu do tematu twierdzi jeden z internautów.

Pierwsze działania w tym kierunku są już prowadzone.

Wzdłuż drogi właśnie powstaje ścieżka pieszo-rowerowa z Reszla do Świętej Lipki, więc dostęp do kapliczek po północnej stronie jezdni ulegnie poprawie informują wojewódzkie służby ochrony zabytków.

Misja Towarzystwa

Ostatnią odnowioną kapliczkę różańcową odsłonięto w sierpniu 2023 roku. Prowadzone prace restauratorskie to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic.

Misją Towarzystwa jest ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji oraz podejmowanie działań mających na celu utrwalenie i zachowanie tego dorobku dla przyszłych pokoleń, a także inicjowanie prac nad rozwojem regionu w dziedzinie szeroko rozumianej kultury, sztuki, gospodarki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version