Budownictwo społeczne ma zatrzymać (nie tylko) młodych ludzi w naszym regionie [WIDEO]

Zmiany w budownictwie to ręka wyciągnięta w stronę samorządów. To także ogromna szansa dla Warmii i Mazur – mówi Michał Wypij, poseł Porozumienia. Poznaliśmy założenia pakietu mieszkaniowego, którym w przyszłym tygodniu zajmie się Sejm.

Michał Wypij podkreśla, że program budownictwa społecznego był do tej pory niespełnioną ambicją Zjednoczonej Prawicy. – Zmiany legislacyjne, którymi niedługo zajmą się posłowie, ma odwrócić tę złą tendencję – stwierdza poseł Porozumienia. – Otwieramy zupełnie nowy etap, jeśli chodzi o budownictwo społeczne w naszym kraju.

Dla tych, których nie stać na kredyt i mieszkanie socjalne

Pomóc w tym ma Krajowy Zasób Nieruchomości, czyli państwowa instytucja, która oferuje samorządom grunty skarbu państwa pod budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Dzięki nowym przepisom samorządy dostaną też więcej pieniędzy na realizację tych inwestycji.

Doradcą KZN jest Paweł Krasowski, radny ze Szczytna. – Program jest ukierunkowany głównie na grupę społeczną, która do tej pory pozostawała sama sobie – mówi Paweł Krasowski.

I tłumaczy: – Mam na myśli tych mieszkańców, których nie stać na kredyty mieszkaniowe, ale też nie spełniają warunków, aby zasiedlać mieszkania socjalne.

Takich osób, jak mówi Paweł Krasowski, jest w Polsce około 40 proc. Część z nich to także mieszkańcy mniejszych miejscowości Warmii i Mazur. Są to głównie młodzi ludzie, których nie stać dzisiaj na własne mieszkanie. – Mam nadzieję, że ten pomysł uda się zrealizować i te mieszkania z budownictwa społecznego zaczną się pojawiać, również na Warmii i Mazurach – dodaje Paweł Krasowski.

Nie tylko budownictwo społeczne

Pakietem mieszkaniowym, które opracowało Ministerstwo Rozwoju, zajmie się Sejm na posiedzeniu plenarnym w przyszłym tygodniu. Nowe przepisy mają również m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

Służyć temu mają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) z atrakcyjną ofertą czynszową i z możliwością dojścia do własności wynajmowanego lokalu. Konieczny będzie w tym przypadku wkład własny lokatora na pokrycie co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy. Nowelizacja zakłada też dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start”, także dla osób bez zdolności czynszowej.

– Cały czas szukamy sposobów na to, żeby zatrzymać młode rodziny w naszym regionie. A główną przesłanką do zmiany miejsca zamieszkania był właśnie słaby dostęp do mieszkań. Dlatego też rząd wyciąga rękę do samorządów. Ten program to także ogromna szansa dla Warmii i Mazur – podkreśla Michał Wypij.

I dodaje: – Nasze samorządy już przygotowują się do programu, tak abyśmy nie stali w kolejce za innymi województwami. Nasz region jest bardzo dobrze przygotowany, żeby skorzystać z tego pakietu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version