Błyskawiczna reakcja strażaków uratowała życie trzem osobom. Przy okazji innych interwencji

Zadziałały zasady „łańcucha życia” w naszym województwie. W Suszu, Trygorcie i Reszlu u trzech osób doszło do zatrzymania akcji serca.

W Suszu pod Iławą po ukąszeniu przez owada błonkoskrzydłego doszło do zatrzymania krążenia u 71-letniego mężczyzny.

-Rodzina przywiozła nieprzytomnego mężczyznę do ośrodka zdrowia. Jak się okazało w czasie wolnym od służby, w ośrodku zdrowia przebywał w tym czasie funkcjonariusz iławskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Arkadiusz Frankiewicz – jednocześnie strażak ochotnik w miejscowej OSP. Natychmiast przystąpił wraz z lekarzem z ośrodka zdrowia, do udzielania pomocy medycznej mężczyźnie informuje Grzegorz Różański, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Po zbadaniu poszkodowanego rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia. Podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową, którą prowadzili do momentu przyjazdu zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Susza.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Ratownicy medyczni wspólnie z suskimi strażakami ochotnikami kontynuowali resuscytację, Podjęte działania były skuteczne. 71-latek odzyskał czynności życiowe i został zabrany do szpitala.

Kolejny tego dnia przypadek nagłego zatrzymania krążenia, miał miejsce w Reszlu – pow. kętrzyński u 70-letniego. W tym czasie zespół PRM podejmował inną interwencję. Do akcji ratowniczej zadysponowano OSP Reszel.

I właśnie na ten alarm zareagował druh Mariusz Meszko. Gdy jechał do remizy, zauważył, że na chodniku leży nieprzytomny mężczyzna, któremu udzielanie pomocy rozpoczął przechodzący tamtędy mieszkaniec Reszla. Strażak zatrzymał się i po potwierdzeniu NZK, przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – informuje Różański.

Po chwili dołączył do niego ratownik medyczny, który również był w pobliżu. Mężczyźni wspólnie resuscytowali poszkodowanego, a po kilkunastu minutach do akcji ratowniczej przestąpili strażacy ochotnicy z Reszla, którzy przybyli na wezwanie.

Dzięki posiadanemu na wyposażeniu samochodu pożarniczego urządzeniu AED udało się wykonać defibrylację i po chwili mężczyzna odzyskał krążenie. Poszkodowany z zachowanymi czynnościami życiowymi został zabrany do szpitala dodaje Różański.

Nieprzytomna kobieta

Trzeci przypadek nagłego zatrzymania krążenia miał miejsce w miejscowości Trygort – powiat węgorzewski. O nieprzytomnej 72-letniej kobiecie służby ratunkowe powiadomił jej wnuk.

Mężczyzna przekazał, że rozpoczął uciskanie klatki piersiowej u poszkodowanej. W tym czasie zespół PRM był w trakcie innej interwencji. Zgłoszenie o tym zdarzeniu wpłynęło do Komedy Powiatowej PSP w Węgorzewie.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa samochody ratowniczo-gaśnicze z JRG Węgorzewo. Po przybyciu na miejsce strażacy przejęli udzielanie pomocy kobiecie od wnuka. Po potwierdzeniu NZK kontynuowali resuscytację z użyciem AED.

Działania zakończyły się przywróceniem czynności życiowych u poszkodowanej. Po niedługim czasie na miejsce przybył zespół PRM, który zabrał ją do szpitala.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version