Arcybiskup Edmund Piszcz nie żyje

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

23 marca w wieku 93 lat zmarł arcybiskup Edmund Piszcz. Był Honorowym Obywatelem Warmii i Mazur oraz pierwszym arcybiskupem warmińskim. Był również doktorem nauk teologicznych.

Młodość i pierwsze lata kapłaństwa

Arcybiskup Edmund Piszcz urodził się 7 listopada 1929 roku w Bydgoszczy. W latach 1950-56 uczęszczał na studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

10 maja 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Następnie w latach 1958-1962 kontynuował studia w zakresie historii Kościoła, na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W 1962 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk teologicznych na temat Geneza i przebieg toruńskiego <<Colloquium Charitativum>> za Władysława IV w 1645. Przebywał również na stypendium naukowym w Moguncji.

3 kwietnia 1982 roku został mianowany biskupem tytularnym Aurusulum i otrzymał funkcję biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej.

Arcybiskup na Warmii

30 listopada 1985 roku objął kanoniczne rządy Diecezją Warmińską we Fromborku. Od 22 października 1988 roku został Biskupem Warmińskim, a od 25 marca 1992 roku do 30 maja 2006 roku pełnił funkcję Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego.

W 2006 roku przeszedł na emeryturę, jednak wciąż pozostawał aktywny duszpastersko. W czasie swojej posługi jako ordynariusz warmiński ustanowił w 1987 roku wikariaty biskupie w Elblągu oraz Ełku. Utworzył kapituły kolegiackie w Kętrzynie i Gołdapi. Wzniósł również nowe gmachy Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie, kurii metropolitarnej oraz siedziby biskupów. Założył także Domy Samotnej Matki w Elblągu i Brąswałdzie oraz Hospicjum dla Chorych w Elblągu. Otworzył również Katolicki Uniwersytet Ludowy w Kętrzynie, katolickie przedszkole i liceum. Od 1990 roku na antenie Polskiego Radia Olsztyn wygłosił ponad 400 niedzielnych homilii. W 1991 roku przygotowywał pielgrzymkę papieża św. Jana Pawła II.

Inne zasługi

W ramach prac Episkopatu Polski był między innymi przewodniczącym Komisji Misyjnej, Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, Zespołu ds. Kontaktów z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Wszedł w skład również Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą

Ekumeniczną i Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Utworzył również Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz zorganizował Krajowy Kongres Misyjny w Częstochowie. Pełnił również funkcję krajowego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Był również członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Odznaczenia

W 2004 roku za zaangażowanie na rzecz dialogu polsko-niemieckiego a także za działalność ekumeniczną na obszarze Warmii i Mazur został odznaczony Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Arcybiskup Edmund Piszcz został odznaczony także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w 2005 roku.

W 2014 roku został mu nadany tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Otrzymał również medal Benemerenti Universitati Nostrae za zasługi dla uniwersytetu.

Arcybiskupowi nadano również honorowe obywatelstwa takich miast jak Kętrzyn (1998), Olsztyn (2003), a także gminy Grunwald (2011) oraz Górowa Iławeckiego. W 2006 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińko- Mazurskiego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version