Archidiecezja warmińska na końcu listy: najniższe wyniki frekwencji i przyjmowania komunii świętej

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane dotyczące frekwencji na mszach świętych oraz przyjmowania komunii świętej w Polsce.

Według badania przeprowadzonego 26 września 2021 roku, tylko 20,3% wiernych archidiecezji warmińskiej uczestniczy w niedzielnych mszach świętych, a 9,9% przyjmuje komunię świętą. Jest to wynik znacznie słabszy niż średnia ogólnopolska, która wynosi 28,3% i 12,9%. Archidiecezja warmińska oraz diecezja elbląska uzyskały jedne z gorszych wyników w kraju. W diecezji elbląskiej, 19,2% wiernych chodzi do kościoła, a 9,2% przyjmuje komunię.

Inne diecezje również odnotowały niskie wyniki. W diecezji świdnickiej frekwencja wyniosła 20,6%, a komunia – 9,8%. Diecezja warszawska odnotowała wynik 19,3% dla frekwencji i 10,3% dla komunii. Diecezja zielonogórsko-gorzowska odnotowała 18,2% dla frekwencji i 8,6% dla komunii. Diecezja sosnowiecka odnotowała 18% dla frekwencji i 7,7% dla komunii. Diecezja koszalińsko-kołobrzeska odnotowała 17,5% dla frekwencji i 8,2% dla komunii. Diecezja łódzka odnotowała 17,2% dla frekwencji i 8,8% dla komunii. Diecezja szczecińsko-kamieńska odnotowała 16,9% dla frekwencji i 8,1% dla komunii.

Jedynie diecezja tarnowska odnotowała wysoki wynik, z 59,1% dla frekwencji i 21,9% dla komunii. Autorzy badań określili liczbę zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej na 82% populacji katolików zamieszkujących dany obszar. Natomiast przez “katolików” rozumie się osoby ochrzczone, z wyłączeniem osób, które dokonały formalnego aktu wystąpienia z Kościoła.

Przyczyna?

Wyniki badania sugerują, że pandemia miała duży wpływ na frekwencję na mszach świętych i przyjmowanie komunii. Wiele kościołów było zamkniętych lub miało ograniczone możliwości uczestnictwa, co mogło przyczynić się do niższej frekwencji. Dodatkowo, wiele osób miało obawy przed zarażeniem COVID-19 i wybierało pozostać w domu.

Jednak nie tylko pandemia jest odpowiedzialna za obniżenie frekwencji, ale też zmiana postaw i zwyczajów wielu katolików. Wiele osób zaczyna przywiązywać mniej znaczenia do tradycyjnych form praktyk religijnych i szuka innych sposobów na wyrażanie swojej wiary.

Niezależnie od przyczyn, te dane wskazują na konieczność dalszych badań i analiz, aby lepiej zrozumieć, dlaczego coraz mniej Polaków uczestniczy w niedzielnych mszach świętych i przyjmuje komunię świętą. Kościół powinien również zastanowić się nad tym, jakie działania może podjąć, aby przyciągnąć więcej wiernych i zwiększyć ich zaangażowanie.

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard
1 rok temu

Pewnie Kościół będzie musiał zastąpić Msze święte dyskoteką lub jakimś Porno-Party, żeby była duża frekwencja. Na szczęście Kościół nie potrzebuje masówek i przymilania się ale głębi i świętości.

Scholcia
1 rok temu
Reply to  Ryszard

Ludzie nie są idiotami widzą jak się zachowuje kler w stosunku do społeczeństwa i mówią dość tej hipokryzji

wpDiscuz
Exit mobile version