W nowym skrzydle znajdą się ponadto m.in. klinika kardiologii i chorób wewnętrznych oraz sale dydaktyczne dla studentów. Koszt inwestycji wynosi ponad 40 milionów złotych, szpital przeznaczył na ten cel 4 miliony, reszta pochodzi z Ministerstwa Zdrowia.
Na północne skrzydło Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie złoży się pięć poziomów. W piwnicy powstaną m.in. pracownia radiologii zabiegowej z angiografem, dwie sale USG, pracownia rezonansu magnetycznego, pomieszczenia techniczne, szatnie personelu, a także pomieszczenia magazynu aptecznego z dźwigiem towarowo-osobowym.
Oddziały, kliniki i sale dla studentów
Parter z kolei to m.in. izba przyjęć, apteka szpitalna i laboratorium z pracownią serologii transfuzjologicznej oraz bank krwi. Na kolejnych poziomach powstaną oddziały i kliniki. Pierwsze piętro zarezerwowane jest dla oddziału klinicznego rehabilitacji neurologicznej oraz oddziału klinicznego rehabilitacji ogólnoustrojowej (na każdym będzie 15 łóżek). Powstanie też sala dydaktyczna do nauczania fizjoterapii i rehabilitacji oraz do nauczania opieki nad pacjentami w śpiączce.
Na drugim piętrze znajdą się klinika neurologii z oddziałem udarowym (25 łóżek), a także sale dydaktyczne do nauczania neurologii oraz postępowania z pacjentami z udarami. Ostatnie piętro pomieści klinikę kardiologii i chorób wewnętrznych (25 łóżek) i sale dydaktyczne do nauczania kardiologii, kardioonkologii i geriatrii.
Całość połączą dwie klatki schodowe i windy, a dzięki inwestycji szpital powiększy się o 4000 mkw. Co więcej, projekt zakłada nie tylko budowę skrzydła, ale także nadbudowę i przebudowę pobliskiej kotłowni i tlenowni. Autorem projektu jest olsztyńska pracownia Sosak & Sosak.
Trwają prace nad utworzeniem pierwszego w regionie oddziału geriatrii
– W nowym skrzydle sale będą dwuosobowe oraz jednoosobowe – tłumaczy Radosław Borysiuk, dyrektor szpitala uniwersyteckiego. – Na pewno będzie bezpiecznie. Skorzystają na tym pacjenci, personel i odwiedzający. Poprawią się także warunki, ponieważ dzisiaj mamy pewne problemy lokalowe – na przykład apteka znajduje się poza głównym budynkiem.
Koszt całej inwestycji wynosi 40 milionów złotych. Szpital przeznaczył na ten cel około 4 milionów, reszta pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia.
Prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz jeden z założycieli szpitala uniwersyteckiego: – Dzięki tej inwestycji powstanie m.in. profesjonalna i nowoczesna rehabilitacja neurologiczna. To ważne dla całego naszego województwa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pracujemy też nad utworzeniem pierwszego w naszym województwie oddziału geriatrii. Trzeba leczyć mądrze i musimy zabezpieczyć starzejącą się ludność Polski poprzez stworzenie zaplecza dobrej pomocy.
Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, przypomina, że plany budowy nowego skrzydła trwały od 2016 roku. – Na początku lipca odbędzie się spotkanie przedstawicieli uniwersytetu z marszałkiem. Chodzi o to, żeby z funduszy unijnych zabezpieczyć pieniądze na powstanie oddziału geriatrii.
Poseł Michał Wypij: – Olsztyn miastem zdrowia – 19 czerwca 2018 roku wypowiedziałem tę frazę, kiedy informowaliśmy o tym, że otrzymaliśmy pozytywną wiadomość z Ministerstwa Zdrowia w sprawie rozbudowy szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie. Inwestycja w ten szpital może być znakiem rozpoznawczym naszego miasta i regionu w całej Polsce i wierzę, że Olsztyn może być miastem zdrowia. Dlatego cieszę się, że dzisiaj robimy kolejny krok w tym kierunku.
Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć się do sierpnia 2022 roku. Szpital planuje uruchomić nowe skrzydło pod koniec 2022 roku.
[…] Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski odwołał w piątek dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Radosława Borysiuka i jego zastępcę Łukasza Grabarczyka” – taką informację […]