24 C
Olsztyn
wtorek, 24 września, 2024

Decyzja radnych Olsztyna: zgoda na Pomnik Hołdu Pruskiego

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Rada Miasta Olsztyna zatwierdziła ustawienie Pomnika Hołdu Pruskiego.
  • Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnej sesji w dniu 7 grudnia.
  • Inicjatywę przedsięwzięcia podjął Społeczny Komitet Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie.
  • W 2025 roku odbędą się obchody 500. rocznicy Hołdu Pruskiego.
  • Przewidywane wymiary pomnika to 4 metry wysokości, z cokołem o długości podstawy 3,2 m i szerokości 1,5 m.

Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni wyrazili zgodę na ustawienie Pomnika Hołdu Pruskiego, upamiętniającego ważne wydarzenie historyczne. Ta decyzja jest odpowiedzią na wcześniejsze zaniechanie dyskusji na temat pomnika w marcu.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wskazał na brak wcześniejszej pogłębionej dyskusji jako główną przyczynę opóźnienia. W międzyczasie odbyły się rozmowy z inicjatorami projektu, którzy podjęli dalsze działania w celu realizacji swojego pomysłu.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego ma na celu upamiętnienie Hołdu Pruskiego z 1525 roku, który jest znaczącym wydarzeniem dla historii Warmii i Mazur. Pomnik ma stanowić symbol historii, a nie jedynie odzwierciedlać opinie na jej temat. Proponowana lokalizacja to teren w pobliżu miejsca, gdzie dawniej znajdowała się Brama Młyńska, miejsce historycznej porażki Krzyżaków.

Zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Olsztyna, Anna Łukaszewicz, zaznaczyła, że wskazana lokalizacja ma charakter tymczasowy. Po zrealizowaniu projektu renowacji i ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta, pomnik może zostać przeniesiony.

Pomnik będzie miał około 4 metrów wysokości, z dwumetrowym cokołem. Podstawa cokołu będzie miała 3,2 metra długości i 1,5 metra szerokości.

W głosowaniu nad uchwałą 13 radnych było za, jeden przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Ta decyzja jest istotnym krokiem w kierunku realizacji projektu, który ma na celu uczczenie ważnego fragmentu historii regionu.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły