22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Koniec pewnej ery: Michelin Polska kończy dostawy energii cieplnej dla Olsztyna po 55 latach

Musisz przeczytać

30 kwietnia 2023 r. kończy się trwająca od 1968 roku współpraca Spółki Michelin Polska z Miastem Olsztyn oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w zakresie dostaw przez Michelin energii cieplnej do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Z ciepła produkowanego przez Michelin przez lata korzystała ponad połowa odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Kilkanaście lat temu wobec nadchodzących, surowych norm środowiskowych, fabryka Michelin stanęła wobec konieczności modernizacji istniejącej w fabryce elektrociepłowni. W następnym etapie zdecydowano o rozpoczęciu budowy w zakładzie nowoczesnej ciepłowni gazowej. W 2015 roku Michelin zapowiedział, że w związku z nową inwestycją planuje zaprzestanie dostarczania miastu energii cieplnej.

Budowa nowej ciepłowni gazowej umożliwi fabryce opon rezygnację z węgla z końcem 2024 roku. Dzięki temu koncern Michelin będzie spełniać restrykcyjne europejskie normy środowiskowe poprzez ograniczenie emisji CO2 o ponad 80% oraz zminimalizowanie emisji innych substancji Kamila Rostkowska- Różacka, rzeczniczka prasowa MPEC-u.

Po zakończeniu współpracy z Michelin Polska ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie dostarczać budowana Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której uruchomienie planowane jest w ostatnim kwartale 2023 r.

Ta ostatnia zasilana jest gazem. Jednak docelowy model przewiduje, że ogrzewanie będzie pochodziło ze spalania paliwa produkowanego z odpadów w zakładzie przy ul. Lubelskiej.

Budowa nowej instalacji produkującej ciepło dla Olsztyna jest jednym z największych i najdroższych przedsięwzięć inwestycyjnych w historii Olsztyna. Koszt inwestycji związanej z budową ciepłowni to ok. 650 mln zł, a zaawansowanie projektu przekroczyło 85 proc.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły