Znaczek właśnie został zaprezentowany we Fromborku. To jedna z inicjatyw obchodzonego obecnie Roku Kopernika.
Prezentacja znaczka odbyła się w katedrze we Fromborku. Miejsce nie było przypadkowe. Portret Mikołaja Kopernika, który został wykorzystany do projektu znaczka, to element fromborskiego epitafium pochodzącego z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Pochodzi z XVIII w. Namalowano go techniką olejną na blasze miedzianej według wzorów wizerunków astronoma pochodzących z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda. – Kopernik objął bardzo wyróżniającą go spośród kanoników funkcję. Kiedy umiera biskup, dopóki będzie nowy, ktoś powinien zarządzać diecezją. Także takie kościelne zadania miał Kopernik – stwierdził Arcybiskup Józef Górzyński, który przewodzi Komitetowi Honorowemu Roku Kopernika.
Znaczek został wydany w nakładzie 128 tys. egzemplarzy. To nie pierwszy raz, gdy uczony związany z Warmią trafia na znaczek. Po raz pierwszy jednak prezentowany jest portret Mikołaja Kopernika z katedry we Fromborku. – Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Poświęcimy mu w tym roku aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe oraz kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Obchody Roku Kopernika rozpoczęły się pod koniec stycznia mszą w konkatedralnej św. Jakuba, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi, który na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia.
Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce na scenie staromiejskiej z udziałem m.in. ich głównych organizatorów: abpa Józefa Górzyńskiego – metropolity warmińskiego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.
Na olsztyńskim zamku odbył się także okolicznościowa sesja sejmiku województwa. Inaugurację zwieńczyła ponadto inscenizacja obrony olsztyńskiego zamku przez Mikołaja Kopernika.